Λέστερ – Τσέλσι

Μάχη με φόντο μια θέση στην τετράδα η αναμέτρηση της Λέστερ κόντρα στην Τσέλσι.
leicester chelsea

Καλό το πρωτάθλημα και ακόμα καλύτερη η πορεία της που της έχει εξασφαλίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου, ωστόσο η Λέστερ πληγώθηκε πολύ σοβαρά με τον αποκλεισμό της στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Αντιμετώπισε στη δεύτερη αναμέτρηση την Άστον Βίλα και αφού έμεινε πίσω στο σκορ στο 12’, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 72’. Κι ενώ όλοι περίμεναν την παράταση, αυτό δεν έγινε, αφού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 93’ για το τελικό 2-1. Στο πρωτάθλημα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί εντός έδρας της Γουέστ Χαμ με 4-1, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο ήττες. Επιστρέφει ο Βάρντι.

Δεν είναι η ίδια Τσέλσι που πραγματικά στην αρχή της σεζόν χαιρόσουν να την βλέπεις με το άκρως δημιουργικό ποδόσφαιρό της, ωστόσο τη δουλειά την κάνει ανά περιπτώσεις. Μία τέτοια ήταν το Σάββατο για το Κύπελλο Αγγλίας, καθώς κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Χαλ εκτός έδρας, επικρατώντας με 2-1. Προηγήθηκε μόλις στο 6’ του αγώνα και στο 64’ πέτυχε και το 2-0, κλειδώνοντας την πρόκριση. Στο 78’ δέχθηκε τη μείωση του σκορ, αλλά ησυχία μέχρι το τέλος. Για το πρωτάθλημα προέρχεται από μία «κακή» εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Άρσεναλ, αφού έμεινε στο 2-2, σε ένα ματς που έπαιζε με παίκτη περισσότερο για πάνω από ένα ημίχρονο και στο 87’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Τελικά, στην επόμενη φάση δέχθηκε γκολ. Εκτός για το σημερινό ο Πούλισικ.