Μπρέσια – Μίλαν

Εκτός έδρας αποστολή για τη Μίλαν που καλείται να αποδείξει ότι ανεβαίνει.

Δεύτερο σερί εντός έδρας για την Μπρέσια, αφού την προηγούμενη εβδομάδα αντιμετώπισε την Κάλιαρι, μένοντας στο 2-2, αποτέλεσμα που πρέπει να την αφήνει ικανοποιημένη, αφού ο Μπαλοτέλι έκανε πάλι το… θαύμα του. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20’, αλλά μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή με γκολ στο 27’ και το 49’. Στο 74’ πέρασε στο παιχνίδι ο Μπαλοτέλι και στο 81’ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στην ίδια φάση, καθώς έπειτα από ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα, έβρισε και τον διαιτητή. Στο 68’ η Κάλιαρι είχε προλάβει να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Σε… έξαρση τα σενάρια για το μέλλον του προπονητή, Εουτζένιο Κορίνι. Προφανώς δεν υπολογίζεται ο Μπαλοτέλι.

Έβγαλε επιτέλους χαρακτήρα, ενώ παίκτες που ήταν εξαφανισμένοι βγήκαν μπροστά για τη Μίλαν. Στο εντός έδρας ματς με την Ουντινέζε, οι «ροσονέρι» από νωρίς έμειναν πίσω στο σκορ και στο ημίχρονο πέρασε στο ματς ο Ρέμπιτς, που από το καλοκαίρι είναι άφαντος. Ο Κροάτης ισοφάρισε στο 48’, ενώ ο Ερναντέζ στο 71’ έκανε το 2-1, συνεχίζοντας μια εξαιρετική σεζόν για τον ίδιο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι στο 85’ ισοφάρισαν, κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ. Τελικά, και πάλι ο Ρέμπιτς με ατομική ενέργεια στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-2. Θέλει να πετύχει Τρίτη σερί νίκη, κάτι που δεν έχει πετύχει τη φετινή σεζόν. Χωρίς ιδιαίτερες απώλειες, αφού Καλάμπρια, Ντουάρτε και Μπίγλια, δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα.