Παναιτωλικός – Ατρόμητος

Κρίσιμη αναμέτρηση στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Ατρόμητο.

Προσπαθεί να γυρίσει το φύλλο ο Παναιτωλικός και να παρουσιαστεί ως μία κανονική ομάδα στη συνέχεια του πρωταθλήματος και μένει να φανεί αν πράγματι μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Πάντως στο ΟΑΚΑ το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό και μάλλον φυσιολογικά, αφού η ΑΕΚ είναι σαφώς πολύ ανώτερου επιπέδου. Ηττήθηκε με 3-1 και τα δύο γκολ που δέχθηκε ήταν από το σημείο του πέναλτι. Ήταν, όμως, ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (1-1). Μεσοβδόμαδα, αντιμετώπισε εντός έδρας (κεκλεισμένων των θυρών) τον Πανιώνιο για το Κύπελλο, μένοντας στο 0-0, σε ένα ματς που μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε ομάδα. Είναι η πιο δραστήρια σε μεταγραφικό επίπεδο και λογικό, με τελευταία προσθήκη να είναι αυτή του Φάρλεϊ Ρόσα, που μέχρι χθες ήταν παίκτης του Ατρόμητου. Πολλά τα προβλήματα που έχουν μαζευτεί, αφού εκτός είναι οι Λουσέρο, Μαρσιάλ, Αριγίμπι, Μουνιέ, Μάλης και φυσικά δεν υπολογίζεται ο Φάρλεϊ. Αμφίβολοι οι Λιάβας, Ντάλσιο, Ταχάρ.

Παλιά του τέχνη… κόσκινο τα ντέρμπι για τον Ατρόμητο και ειδικά εκτός έδρας και αυτό έγινε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Τραγικό ματς μέχρι το 75’, που ήταν και τυχερός που διατηρούσε το μηδέν χάρη στις πολύ καλές επεμβάσεις του Μέγερι κι από τότε έγινε χαμός. Πήρε προβάδισμα με τον Μανούσο, που είναι και ο πρώτος του σκόρερ, ισοφαρίστηκε στην επόμενη φάση με κεφαλιά του Μπαράλες και τελικά πήρε τη νίκη, με πέναλτι του Μανούσου στο 90’, κλειδώνοντας το τρίποντο με 2-1. Μικρή η βελτίωση που παρουσίασε. Αντίθετα, είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στον Βόλο για το Κύπελλο, αφού επικράτησε εκτός έδρας 3-0, με τον Σάββα Παντελίδη να δοκιμάζει νέα πράγματα για την ομάδα του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Εκτός πλάνων ο Ουγκράι που έμεινε εκτός αποστολής.