Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Την… αλάνθαστη πορεία της για την κατάκτηση του τίτλου θέλει να συνεχίσει η Λίβερπουλ, που αντιμετωπίζει στο «Άνφιλντ».
livepool sheffield

Πολύς κόσμος περίμενε την πρώτη γκέλα της Λίβερπουλ στην έδρα της Λέστερ, αλλά από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, ήταν πολύ δύσκολο να συμβεί στο εντός με τη Γουλβς. Φιλοξένησε τους «λύκους» στο Άνφιλντ και παίζοντας όσο… έπρεπε, επικράτησε 1-0 και εξασφάλισε ακόμα ένα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Κατάφερε να προηγηθεί στο 42’, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τη γλίτωσε, αφού μέσω VAR απέφυγε το 1-1 και στο δεύτερο ημίχρονο αποφάσισε απλά να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά της. Με αυτόν τον τρόπο συμπλήρωσε τα 36 ματς χωρίς ήττα, ενώ εντός έχει να ηττηθεί τρία χρόνια και μετρά 17 σερί νίκες. Τίποτα το αξιόλογο στις απουσίες, αφού εκτός παραμένουν οι γνωστοί, Λόβρεν, Κλάιν, Μάτιπ, Φαμπίνιο, Τσάμπερλεϊν και Σακίρι.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έτρεχε ένα τρελό σερί αήττητων εκτός έδρας αγώνων από τον Ιανουάριο, αλλά μοιραία αυτό σταμάτησε κάποια στιγμή και σε μία απολύτως φυσιολογική συγκυρία, αφού αντιμετώπισε τη Μάντσεστερ Σίτι. Πραγματοποίησε μία αρκετά αξιόμαχη εμφάνιση, ωστόσο η διαφορά ποιότητας των γηπεδούχων έκανε τη μεγάλη διαφορά και έτσι οι «πολίτες» επικράτησαν με 2-0. Μπορεί σε κάθε περίπτωση να κρατήσει την πολύ καλή της παρουσία ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου άντεξε χωρίς πολύ μεγάλες δυσκολίες. Τα γκολ που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα σημειώθηκαν στο 52’ και το 82’.