Άρης – Βόλος

Χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια απωλειών, ο Άρης υποδέχεται τον Βόλο στο «Κλ. Βικελίδης».
aris volos

Είχε ένα πολύ δύσκολο τεστ ο Άρης στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ και τελικά δεν κατάφερε να το περάσει. Μπορεί να μπήκε δυναμικά και μόλις στο 12’ να είχε ήδη ένα δοκάρι και ένα γκολ, ωστόσο από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου σαν να νόμιζε ότι το ματς τελείωσε και η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα. Δέχθηκε την ισοφάριση πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος μέσα σε δύο λεπτά (71’-73’) δέχθηκε δύο γκολ και τελικά ηττήθηκε 3-1. Βέβαια, δικαίως ζήτησε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ένινγκ στον πάγκο του Άρη, αλλά ήταν και τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκης και το κλίμα δεν είναι καθόλου καλό, αντιθέτως υπάρχει πίεση. Ματίγια, Σούντγκρεν έμειναν εκτός.

Παιχνίδι με δύο όψεις αυτό κόντρα στον Πανιώνιο για τον Βόλο, αφού στο πρώτο ημίχρονο, παρουσιάστηκε κάτι σαν ομάδα και στο δεύτερο ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του. Απολύτως φυσιολογικά στο 27’ ο Πανιώνιος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κάτι που θα μπορούσε να κάνει και νωρίτερα, ενώ θα μπορούσε να αυξήσει και το προβάδισμά του. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ήταν άλλη ομάδα κι αφού λογικά ισοφάρισε στο 74’ με πέναλτι, στο 87’ πέτυχε και το 2-1. Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη νίκη στα τελευταία εννιά ματς και παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Μαγνησίας είναι στο -3 από την εξάδα. Και πάλι χωρίς τον προπονητή, Φεράντο στον πάγκο λόγω ασθένειας, ενώ εκτός είναι οι Τσοκάνης, Δημόπουλος.