Ακόμα μια νίκη για την Μπαρτσελόνα που πέρασε νικηφόρα με 94-102 από την έδρα της Χιμκι. Η ομάδα του Πεσιτς ήταν ανώτερη των αντιπάλων της, αν και ήταν αρκετά άστοχη κυρίως στα δίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νικόλα Μιροτιτς που πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ για τους μπλαουγκράνα. Σίγουρα ο Παναθηναϊκός απόψε είναι δύσκολο εμπόδιο, όμως εντός έδρας η Μπαρτσελόνα παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο και θα πρέπει οποιαδήποτε ομάδα να κάνει την υπέρβαση για να την κερδίσει. Αγωνιστικά, πρόβλημα προέκυψε με τον Κλαβέρ ο οποίος αναμένεται να απουσιάζει από την αναμέτρηση.
Λαχταρισε ο Παναθηναϊκός που χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να επικρατήσει εν τέλει του Ολυμπιακού με 99-93. Ο παίκτες του Ρικ Πιτινο παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε πολλά σημεία και χρειάστηκε η τρομερή εμφάνιση του Ράις για να ξελασπώσει την ομάδα. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 41 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής, πετυχαινοντας παράλληλα προσωπικό ρεκόρ στην διοργάνωση. Απόψε το έργο του Τριφυλλιού είναι πολύ δύσκολο, γεγονός που παραδέχτηκε και ο ίδιος ο Πιτίνο. Αγωνιστικά πάντως οι πράσινοι δεν έχουν κάποιο θέμα, με όλους τους παίκτες να είναι στη διάθεση του κόουτς.