Παναχαϊκή – Χανιά

Δύσκολη έξοδος για τα Χανιά, τα οποία ωστόσο τα πάνε πολύ καλά μακριά από την έδρα τους φέτος.
panaxaikiania

Ήττα και αποκλεισμός για την Παναχαϊκή στο κύπελλο, ο οποίος όμως δεν ήρθε αναπάντεχα καθώς οι Πατρινοί κληρώθηκαν με τον Παναθηναϊκό. Στον επαναληπτικό της Αθήνας παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και εν τέλει ηττήθηκαν με 2-0, παρουσίασαν όμως μία αρκετά καλή εικόνα στο παιχνίδι. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκαν με 2-1 από τον Εργοτέλη κι έτσι το αήττητο σερί τους έλαβε τέλος. Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά και με δύο γκολ στο 17’ και το 28’ πήραν το προβάδισμα, ενώ το μόνο που κατάφερε η Παναχαϊκή ήταν να μειώσει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Εντός έδρας η Παναχαϊκή είναι πολύ πιο δυνατή και δύσκολα χάνει βαθμούς και σήμερα αναμένεται να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρα της.

Ακόμα μία ήττα για τα Χανιά, που ηττήθηκαν με 1-2 εντός έδρα από τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο μέρος έριξαν κάπως την απόδοσή τους. Οι Λαρισαίοι κυνήγησαν την ισοφάριση και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 87’, ενώ στο 92’ έκαναν την απόλυτη ανατροπή και πήραν τεράστιο διπλό στην έδρα των Χανίων. Δεύτερη ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια για τους Κρητικούς, οι οποίοι ωστόσο παραμένουν αήττητοι φέτος μακριά από την έδρα τους, έχοντας πολύ καλά νούμερα. Πρέπει να συνεχίσουν θετικά πάντως αν θέλουν να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.