Ίντερ – Ρόμα

Δυνατό ντέρμπι στο Μιλάνο ανάμεσα σε δύο εξαιρετικά φορμαρισμένες ομάδες.
inter roma

Συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία η Ίντερ και αυτή τη φορά εκμεταλλεύθηκε την γκέλα της Γιουβέντους κόντρα στη Σασουόλο, επικρατώντας εντός έδρας της ΣΠΑΛ. Το σκορ είναι το πλέον αγαπημένο της: 2-1, δηλαδή το αποτέλεσμα που έχει φέρει τέσσερις φορές στα τελευταία πέντε ματς και φυσικά όλα κατέληξαν υπέρ της. Μετά την ήττα από τη Γιουβέντους, έχει δώσει επτά ματς και έχει νικήσει τα έξι, με το ένα να έχει λήξει ισόπαλο. Πρωταγωνιστής στο τελευταίο της ματς ήταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες που πέτυχε και τα δύο γκολ (16’, 41’). Η ΣΠΑΛ κατάφερε να μειώσει στο 50’, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος. Πλέον, οι «νερατζούρι» είναι στην πρώτη θέση και μένει να φανεί πώς θα αντιδράσουν. Στους γνωστούς απόντες, Σάντσες, Μπαρέλα, Σένσι, Ασαμόα προστίθεται ο Γκαλιαρντίνι.

Η Ρόμα που παρουσιάζεται μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, είναι η Ρόμα που θέλει να βλέπει με συνέπεια ο προπονητής της, Πάουλο Φονσέκα. Εντός έδρας νίκη με την Μπρέσια (3-0), εκτός έδρας νίκη με την Μπασάκ (0-3) και νέα εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Βερόνα με 3-1, πραγματοποιώντας νέα πειστική εμφάνιση. Άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Κλάιφερτ, άμεσα δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ανέκτησε το προβάδισμα με πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του ματς διαμόρφωσε το τελικό σκορ με σκόρερ τον Μικιταριάν. Πλέον, είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας σε απόσταση βολής από την 4άδα, που είναι και ο στόχος της. Έχουν προκύψει και προβλήματα, καθώς εκτός είναι οι Τζαπακόστα, Παστόρε, Κριστάντε και Κλάιφερτ.