Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ Ντόνετσκ

Έτοιμη να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση η Μάντσεστερ Σίτι.

Παρά τους τραυματισμούς και τις συνεχόμενες ατυχίες η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει και το παλεύει και το κάνει εξαιρετικά βάσει αυτών των δεδομένων. Επέστρεψε από τη διακοπή και επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι με 2-1. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ και δίκαια, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ωστόσο το γύρισε πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με τα γκολ που σημείωσε στο 29’ και το 37’. Ανέβηκε βαθμολογικά, αφού ξεπέρασε την Τσέλσι, ωστόσο παραμένει στο -9 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ. Στο Τσάμπιονς Λιγκ θέλει μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την πρόκριση, ενώ αν νικήσει θα πάρει και την πρώτη θέση. Την προηγούμενη αγωνιστική αντιμετώπισε στο Μιλάνο την Αταλάντα και συμβιβάστηκε με το 1-1, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε με τερματοφύλακα τον δεξιό μπακ, Γουόκερ. Εκτός και ο Αγουέρο για τις επόμενες τρεις εβδομάδες.

Έχει χτίσει χαρακτήρα η Σαχτάρ Ντόνετσκ στο ευρωπαϊκό επίπεδο και το έδειξε αυτό και σε ματς εντός έδρας που δεν της βγήκε καθόλου. Φιλοξενήθηκε από την εξαιρετική Ντιναμό Ζάγκρεμπ και παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ με 3-1, δεν παραδόθηκε και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (3-3) με δύο γκολ κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων. Μετά τη διακοπή επέστρεψε στις υποχρεώσεις της εντός Ουκρανίας και επικράτησε 4-1 της Λβιβ, πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τρία γκολ. Καλείται να διαχειριστεί δύο πολύ σημαντικές απουσίες. Εκτός ο Τάισον και ο Μάρλος, δύο Βραζιλιάνοι που την ανεβάζουν επίπεδο μεσοεπιθετικά.