ΠΑΟΚ – Λάρισα

Εύκολο προβλέπεται το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ απόψε, που προετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
paok larisa

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ μετά την ισοπαλία κόντρα στον Παναθηναϊκό με 2-2. Την περασμένη αγωνιστική, πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, ο Δικέφαλος επικράτησε εκτός έδρας με 0-1 κόντρα στον ΟΦΗ. Ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι για τους πρωταθλητές και χρειάστηκαν το πολύ ωραίο γκολ του Μίσιτς στο δεύτερο ημίχρονο για να αποδράσουν με το διπλό από το Ηράκλειο. Τα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ είναι η αλήθεια, καθώς ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε πολύ δυνατός και ανταγωνιστικός στην έδρα του αν και δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Αυτό που έχουν να κρατήσουν οι Θεσσαλονικείς είναι ακόμα ένα τρίποντο, παραμένουν αήττητοι και θέλουν ακόμα μία νίκη απόψε για να παν με ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας.

Βαριά ήττα υπέστη η Λάρισα την 10η αγωνιστική στην έδρα της από την Λαμία με 0-3. Οι βυσσινί μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας και να έκαναν αρκετά σουτ, όμως δεν ήταν καθόλου εύστοχοι και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τους αντιπάλους τους. Αντίθετα, η Λαμία αποδείχθηκε ιδιαίτερα ικανή κι αποτελεσματική, σκοράροντας μία φορά στο πρώτο μέρος και πετυχαίνοντας ακόμα δύο τέρματα στην επανάληψη, πήρε το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Λάρισας. Υποχώρησαν βαθμολογικά οι Θεσσαλοί, ωστόσο παραμένουν στην 6άδα αν και ισοβαθμούν με τον Άρη, ενώ ακολουθούν από κοντά Παναθηναϊκός και Βόλος.