Μπορούσια Ντόρτμουντ – Πάντερμπορν

Αντίδραση ψάχνει απόψε η Μπορούσια κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας Πάντερμπορν.
bvb paderborn

Ψάχνει αντίδραση απόψε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, καθώς η 4άρα από την Μπάγερν Μονάχου στο Der Klasiker πριν την διακοπή, σίγουρα της κάθισε βαριά. Οι παίκτες του Φαβρ δείχνουν αποφασισμένοι να παραμείνουν ζωντανοί στην μάχη του τίτλου και να αντιδράσουν απόψε, μετά την μεγάλη ήττα στο ντέρμπι. Σίγουρα η διακοπή έδωσε έξτρα χρόνο στην ομάδα να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει, αφήνοντας πίσω της τα αρνητικά συναισθήματα. Απόψε έχουν τεράστια ευκαιρία να ανακάμψουν οι γηπεδούχοι, καθώς η Πάντερμπορν βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και δεν τρομάζει κανέναν με την εικόνα που παρουσιάζει φέτος στο πρωτάθλημα. Πάντως η Μπορούσια συνηθίζει να την πατάει σε τέτοια παιχνίδια, οπότε καλό θα ήταν να είναι ιδιαίτερα προσεκτική.

Ακόμα μία ήττα για την Πάντερμπορν, η οποία την περασμένη αγωνιστική πριν την διακοπή, ηττήθηκε στην έδρα της με 0-1 από την Άουγκσμπουργκ. Μόλις στο 7ο λεπτό η ομάδα του Μπάουμγκαρτ κέρδισε πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Άουγκσμπουργκ σκόραρε με τον Μαξ, κάνοντας το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Η αλήθεια πάντως είναι η Πάντερμπορν το πάλεψε μέχρι τέλους, είχε κατοχή όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να σκοράρει. Σίγουρα τα συνεχή αρνητικά αποτελέσματα έχουν ρίξει την ψυχολογία της ομάδας και χρειάζεται ένα θετικό αποτέλεσμα για να τονώσει το ηθικό των παικτών. Πάντως δεν περιμένω το θετικό αποτέλεσμα απόψε.