Γκλάντμπαχ – Ρόμα

Δεν έχουν περιθώρια για απώλειες οι Γερμανοί.

Δεν άξιζε το βαθμό της ισοπαλίας στη Ρώμη η Γκλάντμπαχ, καθώς το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχα ανοίξει το σκορ στο 31′ και γενικά ήταν καλύτεροι στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και άξιζαν τη νίκη. Η Μπορούσια έδειξε για άλλη μία φορά σε ευρωπαϊκό ματς να μην πατάει καλά και αυτός ήταν ο δεύτερος βαθμός σε τρεις αγωνιστικές. Σήμερα χρειάζεται επειγόντως νίκη, αν θέλει να κρατηθεί στη μάχη της πρόκρισης. Αντιθέτως, στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα, τα “πουλάρια” μετά τη νίκη με 2-1 επί της Λεβερκούζεν την τελευταία αγωνιστική βρίσκονται στην κορυφή του πίνακα με +3 από τους υπόλοιπους. Αμφίβολη για σήμερα είναι η συμμετοχή του αμυντικού Ελβέντι και του φορ Τιράμ, ενώ λογικά επιστρέφει μετά από απουσία 4 ματς ο Πλεά. Πάντα εκτός παραμένουν ο επιθετικός Ράφαελ και ο αμυντικός Τζόνσον.

Από την άλλη μεριά, η Ρόμα οπως προείπαμε τζάμπα έχασε το τρίποντο στο προηγούμενο παιχνίδι με τη Γκλάντμπαχ, καθώς το άδικο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Παρόλα αυτά οι Ρωμαίοι βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με 5 βαθμούς και σήμερα πάνε στη Γερμανία με σκοπό τουλάχιστον να μη χάσουν. Και στο εγχώριο πρωτάθλημα πάντως οι “τζαλορόσι” τα πάνε περίφημα, καθώς μετά το 2-1 επί της Νάπολι την περασμένη αγωνιστική, έφτασαν στις τρεις σερί νίκες που τους ανέβασαν στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Πάουλο Φονσέκα δε θα έχει στη διάθεσή του για σήμερα τους μπακ Σπινατσόλα και Τζαπακόστα, το μέσο Κριστάντε, τον φορ Κάλινιτς, τους μεσοεπιθετικούς Μιχιταριάν και Λορέντσο Πελεγκρίνι και τον στόπερ Τσετίν.