Παρί Σεν Ζερμέν – Κλαμπ Μπριζ

Άμεση ανάγκη για νίκη έχει η Παρί Σεν Ζερμέν όχι τόσο για βαθμολογικούς, όσο για ψυχολογικούς λόγους.

Ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς και με την επιστροφή του Κίλιαν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν έδειχνε να βρίσκει τον δρόμο της και κυρίως τη σταθερότητα που ψάχνει από την αρχή της σεζόν. Ωστόσο, το κάζο κόντρα στην Ντιζόν ήταν μεγάλο πισωγύρισμα. Άνοιξε το σκορ με τον Γάλλο παικταρά, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και με την έναρξη του δεύτερου, δέχθηκε την ανατροπή από την ουραγό πριν από αυτό το ματς, Ντιζόν και ηττήθηκε 2-1. Μέχρι τη λήξη τη αναμέτρησης έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ κι αντ’ αυτού επέστρεψε η γκρίνια. Εκτός από αυτό, εσχάτως προέκυψαν και κάποιες φήμες για τον Τούχελ και το φημολογούμενο ενδιαφέρον από την Μπάγερν Μονάχου, αλλά ο ίδιος ξεκαθάρισε ότι δεν το κουνάει από το Παρίσι. Σίγουρα εκτός οι Κέρερ και Νεϊμάρ, ενώ αμφίβολοι είναι οι Τιάγκο Σίλβα, Ερέρα, Μενιέ, Βεράτι.

Η πεντάρα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της ήταν ένα σοκ και αυτό φάνηκε στο ντέρμπι που ακολούθησε κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης που «κόλλησε» στο 1-1 εντός έδρας. Ωστόσο, δείχνει να συνέρχεται. Επικράτησε εκτός έδρας της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-0 και στη συνέχεια επέστρεψε στην έδρα της για το ματς κόντρα στην Κόρτραϊκ. Εύκολη νίκη με 3-0, έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι από το 20’, όταν είχε ήδη σκοράρει δύο γκολ με δύο τέρματα του Βανάκεν, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με το γκολ του Οκερέκε στο 69’. Είναι η καλύτερη και η πιο φορμαρισμένη ομάδα του Βελγίου, καθώς όχι μόνο είναι στην πρώτη θέση με 6 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Σταντάρ Λιέγης, αλλά έχει κι ένα ματς λιγότερο. Εκτός ο Βόρμερ που είναι τιμωρημένος.