Ουντινέζε – Ρόμα

Την κάκιστη ψυχολογική κατάσταση της Ουντινέζε θέλει να εκμεταλλευθεί η Ρόμα.
udinese roma

Τι κι αν πρόκειται για ομάδα που βασίζει πολλά στην άμυνά της, όπως είχε δείξει στις πρώτες οχτώ αγωνιστικές στις οποίες είχε δεχθεί μόλις έξι; Η Ουντινέζε διαλύθηκε από την Αταλάντα εκτός έδρας, σε ένα ματς μάλιστα που κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 11’ με γκολ του Οκάκα. Στη συνέχεια όλα στράβωσαν. Δέκα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση ενώ στο 32’ έμεινε με 10 παίκτες και έγινε η ανατροπή με πέναλτι. Στη συνέχεια ήταν λες και έφυγε από το γήπεδο, αφού δεν μπορεί ειπωθεί κάτι διαφορετικό για το τελικό 7-1. Όπως μπορεί να αντιληφθεί κανείς, η θέση του Τούντορ δεν είναι και ασφαλής, αφού υπάρχει μεγάλη πίεση, κυρίως από τον ιδιοκτήτη της ομάδας.

Είχε μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς από μία πιθανή παρηγοριά της καλής εμφάνισης κι αυτό πέτυχε η Ρόμα κόντρα στη Μίλαν, στο ντέρμπι του Σαββατοκύριακου στη Σέριε Α. Επικράτησε 2-1 σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς κι αυτό που έκανε καλύτερα από τους αντιπάλους της ήταν να εκμεταλλευθεί τα λάθη που τους προσέφεραν οι «ροσονέρι». Στο 38’ ο Τζέκο άνοιξε το σκορ, ισοφαρίστηκε στο 55’, ωστόσο ο «καυτός» το τελευταίο διάστημα Τζανιόλο, τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-1. Υπήρξαν μεταγραφικές υποθέσεις αυτές τις μέρες, καθώς κινήθηκε για την απόκτηση των Ρόντγουελ και Μπούχελ, αλλά δεν θα προχωρήσει καμία από τις δύο υποθέσεις. Πολλά τα προβλήματα, καθώς δεν υπολογίζονται οι Τζαπακόστα, Κριστάντε, Ντιαβαρά, Πελεγκρίνι, Μικιταριάν, Κάλινιτς, Ζουάν Ζέσους.