Μπασκόνια – Ολυμπιακός

Δεν πείθει ο Ολυμπιακός αν και απόψε έχει την παράδοση με το μέρος του.
baskonia osfp

Ήττα για την Μπασκόνια την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Φενέρ με 87-80, με τους Τούρκους να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Ντε Κολό. Την κατάλληλη στιγμή γίνεται αυτό το παιχνίδι, με τους Ισπανούς να θέλουν την στήριξη του κόσμου τους.Στο πρωτάθλημα καρδιοχτύπησαν, όμως με ένα θετικό σερί στην τελευταία περίοδο πήραν την νίκη, η οποία έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί 4 αγώνων που μέτραγε η ομάδα. Γύρισε την μισή Ευρώπη η Μπασκόνια κι απόψε περιμένει τον Ολυμπιακό, κόντρα στον οποίο έχει κάκιστη παράδοση με 8 ήττες στα τελευταία 9 μεταξύ τους παιχνίδια. Οι Χένρι, Σιλντς και Τζάνινγκ ταλαιπωρήθηκαν από γαστρεντερίτιδα, όμως σύμφωνα με τον Περάσοβιτς, οι παίκτες είναι στην διάθεσή του για το αποψινό παιχνίδι.

Εκ νέου γκέλα για τον Ολυμπιακό, αφού μετά την άνετη επικράτηση επί της Βαλένθια, ακολούθησε η ήττα στο ΣΕΦ από την πρωτάρα Ζενίτ. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά, όμως στην πορεία οι Ρώσοι διάβασαν το παιχνίδι των Πειραιωτών και βρήκαν τα αδύναμα σημεία της ομάδας του Κεμζούρα. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περάσει μπροστά στο σκορ. Κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα δεν βρήκε επιθετικές λύσεις και μοιραία ήρθε η ήττα. Η διοίκηση της ομάδας ανακοίνωσε την συνεργασία με τον Κεμζούρα μέχρι το τέλος της σεζόν, ενώ παράλληλα γίνονται οι απαραίτητες κινήσεις για την ενίσχυση της ομάδας.