Ολυμπιακός – ΟΦΗ

Χωρίς απρόοπτα θέλει να συνεχίσει τις ελληνικές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός, πριν από το ματς με την Μπάγερν Μονάχου.

Είχε ένα πολύ δύσκολο τεστ κόντρα στον Άρη ο Ολυμπιακός πριν από τη διακοπή, αλλά τελικά το ξεπέρασε, δείχνοντας ότι αφήνει πίσω του την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Παρά το γεγονός ότι με το… καλημέρα έμεινε πίσω στο σκορ με ένα εκπληκτικό τέρμα του Ντιγκινί, ανασκουμπώθηκε και τελικά κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Επικράτησε, λοιπόν, 2-1 και πήγε στη διακοπή ως πρώτος στη βαθμολογία. Την Τρίτη υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου κι όπως είναι φυσικό, υπάρχει κίνδυνος αποπροσανατολισμού από το αποψινό ματς. Δυσάρεστο νέο ο τραυματισμός του Βαλμπουενά που θα μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες τουλάχιστον δύο εβδομάδες κι έτσι τίθεται νοκ-άουτ μετά τον Φορτούνη και ο αντικαταστάτης του. Εκτός έμειναν οι Ομάρ, Τσιμίκας, Μπενζιά.

Είναι μέχρι τώρα η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ, καθώς έχει φτάσει ψηλά στη βαθμολογία και παράλληλα παίζει πολύ ελκυστικό ποδόσφαιρο, σκοράροντας με αρκετά μεγάλη ευκολία. Προέρχεται από ακόμα μία νίκη, αυτήν εντός έδρας κόντρα στον Πανιώνιο με 4-1, φτάνοντας μάλιστα σε αυτό το αποτέλεσμα με ανατροπή του σκορ. Έχει πετύχει 14 γκολ σε έξι αγωνιστικές, αριθμός που είναι πολύ υψηλός για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ τα 11 έχουν σημειωθεί στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων του. Από την άλλη πλευρά, καθώς είναι βέβαιο ότι υπάρχουν και αρνητικά, η ανασταλτική του λειτουργία προβληματίζει, καθώς έχει δεχθεί γκολ σε κάθε ματς.