Mποταφόγκο SP- Φιγκεϊρένσε

Βλέπουν τετράδα με νίκη οι γηπεδούχοι.
botafogosp figueirense

H ήττα από την Κρισιούμα (2-0 εκτός) μπορεί να ταρακούνησε την Μποταφόγκο SP, όμως στη συνέχεια έδειξε πως δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα, διαλύοντας με 4-1 την Πόντε Πρέτα στο Σάο Πάουλο. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρέιτας που πέτυχε δύο γκολ, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 3-0! Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες απλά να πετυχαίνουν από ένα τέρμα. Παραμένει ιδανικό το κλίμα στην ομάδα του Έμερσον Μαρία, η οποία ανέβηκε στους 39 βαθμούς και με άλλο ένα τρίποντο απόψε πιάνει τετράδα και θα δώσει μεγάλη μάχη για την άνοδο. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα.

Η Φιγκεϊρένσε, από την άλλη, με τίποτα δε λέει να σηκώσει κεφάλι! Την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 1-2 από την Οέστε εντός έδρας και παρέμεινε ουραγός στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν τα δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (7′,8′) και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι. Καθόλου καλό δεν είναι το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας, η οποία έχει να δει νίκη από τα μέσα Ιουλίου και μάλλον θα πρέπει να αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού. Στο αγωνιστικό μέρος, τιμωρημένος είναι ο μπακ Ρουάν και τραυματίες ο χαφ Ζε Αντόνιο και ο φορ Ράφαελ Μάρκες.