Σάντερλαντ – Γκρίμσμπι

Σε κρίσιμη καμπή βρίσκονται οι γηπεδούχοι.
sunderland grimsby

Aπό την ήττα με 2-0 στην έδρα της Λίνκολν προέρχεται η Σάντερλαντ και αυτή η νέα αποτυχία έχει ήδη φέρει… σύννεφα πάνω από την ομάδα. Στο στόχαστρο έχει μπει ο κόουτς Τζακ Ρος, ο οποίος είναι από πέρσι στη… μπούκα μετά την απώλεια της ανόδου και φέτος όσο απομακρύνεται από την κορυφή τόσο θα εντείνεται η δυσαρέσκεια. Επιπλέον, υπάρχει η φήμη πως αν υπάρξει αλλαγή ιδιοκτησίας τότε αυτό θα φέρει και αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Για τις “μαυρόγατες” το σημερινό είναι το πρώτο ματς για φέτος στο Λιγκ Τρόφι, μια διοργάνωση που την περσινή περίοδο έφτασε μέχρι τον τελικό της, όμως έχασε στα πέναλτι από την Πόρτσμουθ. Περιμένουμε ευρύ ροτέισον από τον Ρος, ενώ σίγουρα εκτός θα μείνουν οι μέσοι Έμπλετον και Γουάτμορ.

Η Γκρίμσπι, από την άλλη, ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από τη Μάνσφιλντ για το πρωτάθλημα της Λιγκ 2. Η ομάδα του Μάικλ Τζόλι αν και μετρούσε δύο σερί νίκες και στο συγκεκριμένο ματς έμεινε και με παίκτη παραπάνω από το 60′, τελικά δέχτηκε το κρίσιμο γκολ στις καθυστερήσεις και έχασε τη δυνατότητα να έχει άμεση επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Στο φετινό Λιγκ Τρόφι ξεκίνησε με εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Σκάνθορπ και σε περίπτωση νέας αποτυχίας απόψε η πρόκριση στην επόμενη φάση απομακρύνεται. Ακολουθεί ματς πρωταθλήματος στην έδρα της Στιβενέιτζ, ενώ θα απουσιάσουν ο αμυντικός Όμαν και οι μέσοι Ρινγκ και Ράιτ.