Παναθηναϊκός – Ξάνθη

Ένα μικρό σερί θέλει να χτίσει ο Παναθηναϊκός μετά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
paoanthi

Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό, επιτέλους γκολ σε κανονική ροή αγώνα χωρίς να χρειαστεί εκτέλεση πέναλτι. Όλα αυτά στην τελευταία αναμέτρηση για το πρωτάθλημα στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο, που επικράτησε 1-0, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα το σκορ να είναι μεγαλύτερο υπέρ του. Είχε δύο δοκάρια, ενώ ο άνθρωπος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Ζαχίντ με πολύ όμορφο γκολ, κάτι που χρειαζόταν κι ο ίδιος, αφού είχε ακούσει πολλά για την κακή του απόδοση. Εν όψει του σημερινού, ο Γιώργος Δώνης έστειλει το δικό του… μήνυμα, αφού απέκλεισε από την αποστολή τον Μολό, αφού η παρουσία τους στις προπονήσεις ήταν κακή έως και αντιεπαγγελματική., ενώ αναμενόμενα εκτός ο Χατζηγιοβάνης, που δύσκολα θα ξαναπαίξει, αφού έχει αποφασίσει να μην ανανεώσει το συμβόλαιό του. Καλό νέο η διαθεσιμότητα του Μακέντα, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Εξαιρετική η σεζόν για την Ξάνθη που έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται, ενώ έχει ήδη καταφέρει να ξορκίσει αυτό το αποκρουστικό θέαμα που παρουσίαζε επί δύο σεζόν υπό τις οδηγίες του συμπαθούς κατά τ’ άλλα, Μίλαν Ράσταβατς. Τελευταίο ματς αυτό κόντρα στον Βόλο κι αφού στάθηκε τυχερή, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι ενώ η ίδια η Ξάνθη θα μπορούσε να μείνει με 10 παίκτες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Νωρίς στο δεύτερο μέρος έκανε και το 2-0 και κάπου εκεί το ματς τέλειωσε. Τελικό σκορ 3-1, που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στις πέντε αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί.