Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ

Θέλει να ξεφύγει από τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ, επιστρέφοντας στις νίκες.
frei dortmund

Η μαγική πορεία της φετινής Φράιμπουργκ συνεχίζεται και γιατί όχι από τη στιγμή που μέσα στο γήπεδο βγάζει μια πολύ υγιή εικόνα ομάδας. Τελευταίο δείγμα που πιστοποιεί τα καλά λόγια ήταν αυτό στην έδρα της Φορτούνα, καθώς επικράτησε 2-1, πραγματοποιώντας μάλιστα και ανατροπή στο σκορ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 42’ έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά αντέδρασε πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, πηγαίνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία στα αποδυτήρια. Έπειτα από πίεση και πίστη στην καλή δουλειά που έκανε, βρήκε το γκολ της νίκης στο 81’, παίρνοντας ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία κι έχει όσους βαθμούς έχει μαζέψει και η Λειψία, όντας μαζί στη 2η θέση. Χαμηλά οι τόνοι, αφού στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία. Κανένα ουσιαστικό αγωνιστικό πρόβλημα.

Κι όμως, η Ντόρτμουντ που θέλει να λέει ότι στοχεύει στο πρωτάθλημα, δεν μπόρεσε να κερδίσει εντός έδρας τη Βέρντερ Βρέμης των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων. Έμεινε στο 2-2 δείχνοντας και πάλι προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία. Μόλις στο 7’ έμεινε πίσω στο σκορ, στο 9’ ισοφάρισε (γεγονός που έχει ξανασυμβεί πολλές φορές) και το γύρισε οριστικά πριν από το πρώτο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, στο 56’ από στατική φάση ήταν η σειρά της να ισοφαριστεί, με τη Βέρντερ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Είχε μεσοβδόμαδη υποχρέωση για το Τσάμπιονς Λιγκ και επικράτησε στην Τσεχία της Σλάβια Πράγας με 2-0, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα από την Ιντερ, με την οποία θα μονομαχήσουν για τη 2η θέση του ομίλου, πίσω από την Μπαρτσελόνα. Στο πρωτάθλημα αγνοεί τη νίκη εδώ και δύο αγωνιστικές με τις ισοπαλίες κόντρα στην Άιντραχτ και τη Βέρντερ. Παραμένει εκτός ο Πάκο Αλκάθερ.