Άλκμααρ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ματς που ίσως κρίνει την πρωτιά του 12ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.
webANXELAlkmaarManUtd

Για ακόμα μία αγωνιστική στο ολλανδικό πρωτάθλημα έκανε αυτό που έπρεπε η Άλκμααρ, επικρατώντας εντός έδρας με 2-0 επί της Χέρακλες. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο έμεινε στο 0-0, όμως στην επανάληψη αποκαταστάθηκε η τάξη και ήρθε εύκολα το τρίποντο που τη φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Στο Γιουρόπα Λιγκ, η ομάδα του Σλοτ πήρε την ισοπαλία με σκορ 2-2 στην έδρα της Παρτιζάν. Οι Ολλανδοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 12′, όμως στη συνέχεια έμειναν με παίκτη λιγότερο κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γυρίσουν το ματς μέχρι το 61′. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και πέντε λεπτά αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να κρατήσω το βαθμό μέχρι το τέλος. Σήμερα, η αποστολή των γηπεδούχων είναι σαφώς δυσκολότερη όμως δείχνουν πως έχουν όλα τα φόντα για να καταφέρουν κάτι καλό. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο δεξιός μπακ Σβένσον, ενώ αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του εξτρέμ Γκούντμουντσον.

Από τη μεριά της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι βρίσκεται σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Στο πρωτάθλημα απέχει ήδη πάρα πολύ από τις πρώτες θέσεις, ενώ και στις υπόλοιπες διοργανώσεις δυσκολεύεται αδικαιολόγητα απέναντι σε ομάδες όπως η Ρότσντεϊλ και η Αστάνα. Τη Δευτέρα η ομάδα του Σόλσκιερ έφερε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας Απέναντι στην Άρσεναλ, παρά το γεγονός ότι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ 45′ και μάλιστα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Στο 58′ ισοφαρίστηκε, στη συνέχεια είχε κάποιες καλές ευκαιρίες να προηγηθεί ξανά, όμως τελικά δεν τα κατάφερε. Στο Γιουρόπα Λιγκ, οι “κόκκινοι διάβολοι” χρειάστηκαν ένα γκολ του πιτσιρικά Γκρίνγουντ στο 73’ για να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Αστάνα εντός έδρας και να ξεκινήσουν νικηφόρα στον όμιλο. Σήμερα οι Άγγλοι έχουν εξαιρετικά δύσκολη αποστολή απέναντι σε μία άκρως φορμαρισμένη ομάδα. Στο αγωνιστικό σκέλος, επέστρεψε κανονικά στη δράση ο φορ Ράσφορντ, όπως και ο μπακ Νταλότ. Αντιθέτως, εκτός παραμένουν οι βασικοί Μπισάκα (μπακ), Πογκμπά (χαφ), ο στόπερ Μπαϊγί, ο αμυντικός Φοσού-Μενσά, ο μπακ Σο και ο φορ Μαρσιάλ.