Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός

Σκληρή μάχη για τον Ολυμπιακό στο «καυτό» Μαρακανά του Βελιγραδίου.
erythros olympiakos

Έζησε περίεργες μέρες ο Ερυθρός Αστέρας, αφού μπορεί γενικότερα όλα να του πηγαίνουν καλά, αλλά η ήττα από την Παρτίζαν πόνεσε πολύ και βγήκε έντονος εκνευρισμός. Συγκεκριμένα, σε κάθε παίκτη που αγωνίστηκε επιβλήθηκε πρόστιμο 5.000 ευρώ και η ζωή συνεχίζεται. Στο πλαίσιο είχε δύο αναμετρήσεις, μία κόντρα στη Βόζντοβατς και μία κόντρα στη Μάτσβα, επικρατώντας σε αμφότερες με σκορ 3-1. Κοινή συνισταμένη το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ, κάτι που συμβαίνει πλέον σε 10 συνεχόμενα ματς. Έχει κάνει την επανεμφάνισή του εσχάτως ο Μπεν, του οποίου η μεταγραφή στο Κατάρ δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, οπότε υπολογίζεται από τον Μιλόγεβιτς. Όχι, όμως και για το Τσάμπιονς Λιγκ, αφού δεν έχει δηλωθεί στη σχετική λίστα. Υπολογίζονται κανονικά οι Μάριν και Ματέο Γκαρσία, με τον πρώτο να είναι πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και τον δεύτερο μεταγραφικό στόχο, αλλά οι Σέρβοι κέρδισαν την υπογραφή του.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι έχει αποφασίσει να μην πατάει το γκάζι, ειδικότερα σε ομάδες κατώτερες από εκείνον και μέσα στην έδρα του. Στο πλαίσιο αυτό, δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Λαμία, αλλά τελικά επικράτησε 2-0. Δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκε τα γκολ που ήθελε στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Έχει 12 ματς επίσημα στη σεζόν και μετρά 9 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ γύρισε το ματς κόντρα στην Τότεναμ κι από εκεί που έχανε 2-0, πήρε τον βαθμό με 2-2. Η αποψινή αναμέτρηση αποτελεί ουσιαστικά έναν από τους δύο τελικούς για την 3η θέση, αν υποθέσουμε ότι οι δύο πρώτες έχουν ξεκάθαρα φαβορί. Ο Πέδρο Μαρτίνς βρήκε παράλληλα την ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες, οπότε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα δεν υπάρχουν πολλές δικαιολογίες για κούραση. Όλοι οι παίκτες διαθέσιμοι για τον Πορτογάλο.