ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Μεγάλο ντέρμπι «Δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ, με τον ρυθμό να δείχνει... ΑΕΚ.
aek paok

Από τις μεγαλύτερες αλλαγές που έχουν συμβεί ποτέ σε ομάδες στη διαφοροποίηση του προπονητή. Η ΑΕΚ είναι μια άλλη… ΑΕΚ μετά τον Μιγκέλ Καρντόσο κι αυτό δεν φαίνεται μόνο στα αποτελέσματα, αλλά και στην εικόνα της που είναι πολύ πιο πειστική σε σχέση με τις πρώτες εβδομάδες. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα αυτό κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Ποντάροντας και πάλι στην τριάδα της άμυνας που ήταν αλάνθαστη, βρήκε μπροστά την ευκαιρία με τον «on fire» Λιβάγια και πήρε τη νίκη με 1-0. Όσο ο Κροάτης έχει αυτή την απόδοση, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχουν να φοβούνται το παραμικρό επιθετικά, αφού ο Κροάτης εκτός από το να σκοράρει, το πραγματικό του φόρτε, είναι να δημιουργεί και για τους υπόλοιπους και να τους κάνει χαρούμενους. Πολύ σημαντικό πρόβλημα που προέκυψε, αυτό του Σιμόες που έχει πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ήταν κι αυτός σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Γαλανόπουλος πιθανότατα θα πάρει τη θέση του, ενώ ο Αλμπάνης αναμένεται δίπλα στον Λιβάγια από τη στιγμή που δεν υπάρχει ο Ολιβέιρα.

Δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, αφού φαίνεται ότι η περσινή ομάδα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να φτιάξει ο Αμπέλ Φερέιρα, αλλά ο ΠΑΟΚ δείχνει συνεχώς τον δυνατό χαρακτήρα που έχει φτιάξει ως ομάδα. Το έδειξε κόντρα στον Ατρόμητο με τον οποίο πήρε τη νίκη στα τελευταία λεπτά, το έδειξε και κόντρα στον Άρη με τον οποίο γλίτωσε το αήττητό του, με γκολ στο 97’. Με την έναρξη της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε άμεσα με τον Μάτος και στο δεύτερο ημίχρονο που συνέχισε μια αναιμική εμφάνιση δέχθηκε το γκολ στα τελευταία λεπτά από τον Ματίγια. Ωστόσο, από εξαιρετική σέντρα του Γιαννούλη και σούπερ τελείωμα του Μίσιτς έμεινε στο 2-2 στο ντέρμπι της πόλης. Το πρόβλημα παρατηρείται στην άμυνα, αφού μόνο μία φορά έχει κρατήσει το μηδέν. Εκτός ο τιμωρημένος Μάτος και ο τραυματίας Πέλκας.