Σπουδαίο το διπλό της Λέτσε επί της ΣΠΑΛ, καθώς είχε και ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία. Δεύτερο σερί διπλό μετά την Τορίνο, ενώ ενδιάμεσα είχε προηγηθεί η εντός έδρας 4άρα από την Νάπολι. Η ομάδα του Λιβεράνι δεν φοβάται να επιτεθεί, να βγάλει παίκτες στην επίθεση και να κυνηγήσει το γκολ, κόντρα σε οποιαδήποτε αντίπαλο. Ακόμα κι αν αντιμετωπίζει πιο ισχυρές ομάδες όπως η Νάπολι ή η Ίντερ, δεν κλείνεται και κάνει το παιχνίδι της. Έστω κι αν το αποτέλεσμα καταλήξει σε βαριά ήττα. Θα πιέσει απόψε την Ρόμα, η οποία προέρχεται από ήττα και θα προσπαθήσει να της κάνει τη ζημιά. Αγωνιστικά εκτός οι Ντελ Όρκο, Λαμπαντούλα και Ντιέγκο Φαρίας, ενώ αναμένεται να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα ο Ταχτσίδης που δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του.
Γκέλαρε η Ρόμα με την Αταλάντα το βράδυ της Τετάρτης, με τους τζαλορόσι να χάνουν με 0-2 μέσα στην έδρα τους. Η Ρόμα είχε νωρίς ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως τόσο ο Τζέκο όσο και ο Τζανιόλο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Όταν χάνεις ευκαιρίες η μπάλα σε τιμωρεί λένε. Άργησε λοιπόν, αλλά την τιμώρησε, καθώς δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 70’ ενώ στο 90’ γράφτηκε το τελικό 0-2. Δόθηκε τέλος στο νικηφόρο σερί των Ρωμαίων, οι οποίοι καλούνται σήμερα να αντιδράσουν, ενώ ακολουθεί και ευρωπαϊκό παιχνίδι την Πέμπτη για το Europa League. Ο τεχνικός της ομάδας πάντως προανήγγειλε ροτέισον, καθώς κάποιοι παίκτες δείχνουν αρκετά ταλαιπωρημένοι και χρειάζονται ανάσες.