Σαμπντόρια – Ίντερ

Με τον ασταμάτητο ρυθμό που έχει αναπτύξει θέλει να συνεχίσει η Ίντερ.

Ήταν βελτιωμένη η Σαμπντόρια συγκριτικά με τις προηγούμενες αγωνιστικές της υποχρεώσεις, αλλά ούτε αυτό έφτανε στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Φιορεντίνα. Στο 31’ δέχθηκε το 1-0, στο 54’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουρίγιο και τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο γκολ, οπότε η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να μειώσει στο 79’ με σκόρερ τον Μπονατσόλι, αλλά μέχρι εκεί. Παραμένει με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στην Τορίνο εντός έδρας και κατά τα λοιπά μόνο ήττες, που σε όλες δέχθηκε από δύο γκολ και πάνω. Μία φορά κράτησε το μηδέν και νίκησε. Εύλογο το γεγονός ότι έχει βρεθεί στην τελευταία θέση. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Μουρίγιο και ο Γκαμπιαντίνι.

Δεν ήταν εφικτό να πιάσει ανάλογα καλή απόδοση, όπως στο ντέρμπι με τη Μίλαν μέσα σε τρεις μέρες, αλλά ακόμα κι έτσι, η Ίντερ μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την έδρα της και να επικρατήσει της Λάτσιο 1-0. Σκόρερ που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Ντ’ Αμπρόσιο στο 23’, ωστόσο ο πραγματικός MVP ήταν ο Χαντάνοβιτς. Ο 35χρονος Σλοβένος γκολκίπερ πραγματοποίησε σπουδαίες αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο και διατήρησε σε ακόμα ένα ματς ανέπαφη την εστία. Η Ίντερ έχει το απόλυτο σε πέντε αγωνιστικές, ενώ έχει δεχθεί ένα γκολ, αυτό εκτός έδρας από την Κάλιαρι. Την Τετάρτη έχει την απόλυτη δοκιμασία, καθώς φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου». Για αυτό το λόγο, ο Κόντε ετοιμάζει και ροτέισον.