Λέστερ – Τότεναμ

Pavlokous20 Σεπτεμβρίου

Την κούραση της Τότεναμ από το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» θέλει να εκμεταλλευθεί η Λέστερ.

Πρώτο παιχνίδι της ημέρας στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λέστερ μετά την ήττα εντός προγράμματος κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, φιλοξενεί την Τότεναμ, που προέρχεται από εκτός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πρόθεση των γηπεδούχων είναι να εκμεταλλευθούν την κούραση των Λονδρέζων από το ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Τα προγνωστικά μου

14:30 | Λέστερ – Τότεναμ | HT X | 2,22 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Ανάλυση

Πρώτη φετινή ήττα για τη Λέστερ, που όσο ντεφορμέ και να είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και να μην τρομάζει, θεωρείται απώλεια εντός προγράμματος ειδικότερα στο «Ολντ Τράφορντ». Ηττήθηκε με 1-0 με ένα πέναλτι του Ράσφορντ σε παράβαση που κέρδισε ο ίδιος στο 8’ από τον Τούρκο σέντερ μπακ, Σογιουνσού, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, πιο πιθανό ήταν να γίνει το 2-0, παρά το 1-1. Είχε χάσει μια σπουδαία ευκαιρία όσο το ματς ήταν στο 0-0. Δεν έπιασε πολύ καλή απόδοση, αλλά προχωράει παρακάτω. Έχει μόλις μία ήττα στα τελευταία οχτώ εντός έδρας μετρώντας πέντε νίκες. Καμία ιδιαίτερη απώλεια δεν έχει προκύψει για τον προπονητή, Μπρένταν Ρότζερς.

Σούπερ εμφάνιση κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, την οποία είχε πολύ μεγάλη ανάγκη για να δώσει απαντήσεις και μέσα σε ένα ημίχρονο είχε καταφέρει να διαμορφώσει το τελικό 4-0. Από το 10’ μέχρι το 42’ τα γκολ της και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φανερό ότι έκανα συντήρηση δυνάμεων ώστε να είναι έτοιμη στο ματς του Τσάμπιονς Λιγκ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τελικά, κόντρα στον Ολυμπιακό έμεινε στο 2-2 σε ένα ματς που κόντρα στη ροή του αγώνα (τη γλίτωσε το δοκάρι) προηγήθηκε με 2-0 στο 30’, αλλά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου είχε ισοφαριστεί. Δεν έκανε καλή εμφάνιση, γεγονός που παραδέχθηκε και ο Ποτσετίνο. Ξεκούρασε Ρόουζ, Οριέ και Σον (μπήκε αλλαγή) ο Αργεντινός προπονητής.