Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Άρσεναλ

Μία από τις σπουδαιότερες αναμετρήσεις στο Γιουρόπα Λιγκ.
eintracht arsenal

Όποιος έχει στο μυαλό του την περσινή Άιντραχτ, καλό είναι να την ξεχάσει, τουλάχιστον για αυτή την περίοδο. Αποχώρησαν οι Γιόβιτς, Αλέρ, Ρέμπιτς και το επίπεδο έχει πέσει, καθώς κακά τα ψέμματα οι παίκτες που ήταν πέρυσι αναπληρωματικοί και φέτος βασικοί, δεν είναι το ίδιο. Ηττήθηκε στην τελευταία της αγωνιστική υποχρέωση, εκτός έδρας από την Άουγκσμπουργκ με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ και έμεινε πίσω με 2-0 και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 73’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Η νέα της εποχή, θέλει χρόνο και σίγουρα αυτή τη στιγμή η Άιντραχτ δεν είναι έτοιμη. Αμφίβολος ο αμυντικός χαφ, Ρόντε.

Δεν είναι καλά η Άρσεναλ και θα έλεγε κανείς ότι οι οχτώ βαθμοί που έχει μέχρι τώρα σε επτά αγωνιστικές είναι και πολλοί, αφού η αγωνιστική της παρουσία είναι τραγική. Αυτό έδειξε και στην αναμέτρηση κόντρα στη Γουότφορντ εκτός έδρας που έμεινε στο 2-2. Και τα λέμε όλα αυτά σε ένα ματς που ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο, με την αντίπαλό της να επιτίθεται όποτε θέλει και με όποιον τρόπο θέλει. Το γεγονός ότι η Γουότφορντ ισοφάρισε ήταν το μικρότερο κακό, αφού το σκορ θα μπορούσε να έχει ξεφύγει. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε πάνω από 30 τελικές. Τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη και ήδη ακούγονται σενάριο για το μέλλον του Έμερι. Αναμένονται πολλές αλλαγές από τον Ισπανό.