Aλαβές – Σεβίλλη

Mάχη αήττητων στο «Μεντιθορόθα».
alaves sevilla

Θετικότατο ξεκίνημα πραγματοποιεί στο νέο πρωτάθλημα η Αλαβές, η οποία την περασμένη αγωνιστική κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Χετάφε. Παρά το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ στο 24′, λίγο αργότερα και σε μία από τις λίγες φάσεις στον αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Χοσέλου. Έτσι, η ομάδα του Γκαριτάνο παρέμεινε αήττητη ύστερα από τρία ματς, έχοντας νικήσει την Λεβάντε με 1-0 στην πρεμιέρα και έχοντας πάρει ισοπαλία 0-0 από την Εσπανιόλ στη δεύτερη αγωνιστική. Χαρακτηριστικό της ομάδας μέχρι στιγμής είναι η σκληρή της άμυνα και λογικά έτσι θα πορευτεί μέσα στη χρονιά. Για σήμερα δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα και μοναδική απουσία για τους “μπαμπαθόρος” είναι ο τραυματίας μέσος Μποργκουί. Κανονικά διαθέσιμοι θα είναι οι νεοφερμένοι Λισάνδρο Μαγκαγιάν (αμυντικός) και ο Όλιβερ Μπερκ (μέσος).

Από τη μεριά της, η Σεβίλλη έμεινε στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στη Θέλτα την περασμένη αγωνιστική και αυτή ήταν η πρώτη φετινή απώλεια βαθμών. Αν βέβαια κάποιος παρακολουθούσε το ματς θα έλεγε πως το τελικό αποτέλεσμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από την αντίπαλο τους και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το γκολ δεν ήρθες αυτό το διάστημα και έπρεπε να περιμένει μέχρι το 81′, όταν ο Βάσκες με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0. Εκεί οι πάντες πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, όμως η Θέλτα τρία λεπτά αργότερα είσαστε οι μοναδικοί της φάσης στον αγώνα έκανε το 1-1 και έκλεψε τον βαθμό. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λοπετέγκι παραμένει αήττητη ύστερα και από τις εκτός έδρας νίκες επί των Γρανάδα και Εσπανιόλ στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Για τη σημερινή επίσκεψη στη Βιτόρια εκτός αποστολής βρίσκεται ο φορ Νολίτο, ο οποίος είναι τραυματίας και λογικά τη θέση του στη βασική ενδεκάδα θα πάρει ο Μουνίρ. Διαθέσιμος είναι ο μέσος Οκάμπος που ξεπέρασε το δικό του τραυματισμό.