Μπαρτσελόνα – Βαλένθια

Ντέρμπι στη La Liga, με τα βλέμματα όλων να συγκεντρώνονται στην απόλυση του Μαρθελίνο.

Κακή ήταν η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Οσασούνα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τον Μέσι για τους Καταλανούς που έδειχναν ανήμποροι χωρίς τον Αργεντίνο φορ στην 11άδα τους. Οι μπλαουγκράνα βρέθηκαν να χάνουν από το 6ο λεπτό με 1-0, που ήταν τελικά και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βαλβέρδε πραγματοποίησε κάποιες αλλαγές στο σχήμα, με τον 16χρονο Ανσού Φάτι να ισοφαρίζει προς στιγμής. Γενικά η εικόνα των Καταλανών στο παιχνίδι θύμισε έντονα μικρή ομάδα που κλείνεται και προσπαθεί να κλέψει κάποιο αποτέλεσμα. Ανέτοιμος ακόμα ο Μέσι, με τον Βαλβέρδε να δηλώνει πως ο σούπερ σταρ της ομάδας θα επιστρέψει μόνο όταν είναι εντελώς έτοιμος και δεν υπάρχει κανένα ρίσκο για την υγεία του. Εκτός επίσης παραμένουν οι Ντεμπελέ, Νέτο και Ουμτιτί.

Επιτέλους νίκη για τη Βαλένθια την περασμένη αγωνιστική, που επικράτησε με 2-0 της νεοφώτιστης Μαγιόρκα. Η εικόνα των Νυχτερίδων πάντως προβλημάτισε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προκάλεσε μουρμούρα στις τάξεις των φιλάθλων. Δύο δοκάρια είχε η Μαγιόρκα που δεν κατάφερε να σκοράρει νωρίς, όμως η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με ακόμα ένα γρήγορο γκολ στο 2ο ημίχρονο καθάρισε το παιχνίδι, γράφοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Τρομερή εντύπωση ωστόσο έχει προκαλέσει η απομάκρυνση του Μαρθελίνο από τον πάγκο των Νυχτερίδων. Ο Ισπανός τεχνικός έχαιρε εκτίμησης τόσο από τους παίκτες όσο και από τον κόσμο της ομάδας και αυτή η απόφαση της διοίκησης προκαλεί πολλά ερωτηματικά και γκρίνιες. Την θέση του στον πάγκο πήρε ο άπειρος Θελάδες που εργαζόταν στις μικρές εθνικές της χώρας.