Mαγιόρκα – Μπιλμπάο

Nα συνεχίσουν την καλή τους εικόνα θέλουν οι φιλοξενούμενοι.

Την ήττα στην έδρα της Βαλένθια με 2-0 γνώρισε την περασμένη αγωνιστική η Μαγιόρκα. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα για τους “μπερμεγιόνες”, οι οποίοι πάντως δεν έπαιξαν και άσχημα. Στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι και μάλιστα είχαν και δύο δοκάρια, όμως στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 57 ήρθε και δεύτερο πέναλτι με το οποίο διπλασίασαν τα τέρματα τους και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα ήταν ο κόουτς Μορένο, συνειδητοποιώντας πως στην Πριμέρα δεν χρειάζεται μόνο να παίζεις καλά αλλά και κάτι παραπάνω. Σήμερα, οι νησιώτες επιστρέφουν στην έδρα τους και απέναντι σε μία αξιόλογη ομάδα θέλουν να επιστρέψουν επίσης στα νικηφόρα αποτελέσματα. Στα αγωνιστικά, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Αγκμπενιένου και των φορ Αλεγρία, Πρατς, Καμπρέρα και Ερνάντεθ και του μέσου Σενιέ.

Από τη μεριά της, η Μπιλμπάο αναδείχθηκε νικήτρια με 2-0 εντός έδρας στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα φλεγόμενο “Σαν Μαμές”, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 11 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με τον Ινιάκι Ουίλιαμς, ενώ στο 28′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ραούλ Γκαρθία. Στο ενδιάμεσο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι αρχικά, όμως στη συνέχεια ο VAR το μετέτρεψε σε φάουλ εξω από την περιοχή. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, όμως η ομάδα του ήταν ο ποτέ δεν απώλεσε τον έλεγχο του και έτσι το σκορ παρέμεινε ως έχει μέχρι το τελικό σφύριγμα. Αυτή είναι η δεύτερη σερί νίκη για τους Βάσκους, η οποία εκείνη τη βραδιά τους έφερε έστω και για λίγο στην κορυφή της βαθμολογίας. Για το σημερινό αγώνα δεν υπολογίζονται οι αμυντικοί Όσκαρ Ντε Μάρκος και Λέκουε καινο φορ Γκουρουθέτα, ενώ αντιθέτως διαθέσιμος είναι ο μέσος ινίγκο Κόρντομπα.