Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ

Δεύτερη αγωνιστική για τη Σούπερ Λιγκ 1.
asteras aek

Λόγω του ότι είναι μια νέα ομάδα, με πολλούς νέους παίκτες και έναν άπειρο προπονητή, δεν περίμενε κανείς από τον Αστέρα Τρίπολης να είναι ανταγωνιστικός κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά όλοι διαψεύστηκαν. Μπορεί να έμεινε με πέναλτι πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και να δέχθηκε φάσεις, αλλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν πολυκινδύνευσε, ενώ στο τέλος λόγω κακής εφαρμογής του VAR δεν του δόθηκε πέναλτι. Προτίμησε τα τρία στόπερ στην παράταξή του, κάτι που αναμένεται να κάνει και σήμερα. Ωστόσο, εκτός αποστολής έμεινε ο Πασαλίδης, λόγω τραυματισμού.

Το πρόβλημα στην ΑΕΚ ήταν ο προπονητής και πιθανότατα το κλίμα που είχε διαμορφωθεί εντός αποδυτηρίων κι αυτό αποδείχθηκε με την αποχώρηση του Πορτογάλου. Μετά την ήττα από την Ξάνθη ο Δημήτρης Μελισσανίδης έδιωξε Καρντόσο και Λυμπερόπουλο, στέλνοντας την ομάδα στην Τουρκία με προπονητή τον Νίκο Κωστένογλου. Πραγματική μεταμόρφωση. Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε κάνει το 0-2 και θα μπορούσε να είχε ανατρέψει το σκορ της πρώτης αναμέτρησης. Εξαιρετική εμφάνιση, αλλά το 0-2 δεν άλλαξε, με τους Τούρκους να παίρνουν την πρόκριση. Τώρα μένει να φανεί πόσες δυνάμεις έχουν μείνει για το αποψινό ματς, αφού έγινε υπερπροσπάθεια την Πέμπτη και στην ομάδα υπάρχει δεδομένο πρόβλημα φυσικής κατάστασης. Μεγάλη απώλεια ο Μάνταλος που υπέστη θλάση.