Άρσεναλ – Τότεναμ

Τέταρτη αγωνιστική για την Πρέμιερ Λιγκ με το σπουδαίο ντέρμπι του Λονδίνου.
arsenal tottenham

Άρχισε πολύ καλά στην αναμέτρηση κόντρα στη Λίβερπουλ η Άρσεναλ, έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά ήταν το ίδιο σημείο που έχασε τον αγώνα. Κόντρα στους «κόκκινους» γνώριζε ότι οι ευκαιρίες της θα είναι συγκεκριμένες, τις πέταξε στα σκουπίδια και τιμωρήθηκε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, όταν έμεινε πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε άλλα δύο γκολ με την έναρξη του δευτέρου μέρους και το μόνο που κατάφερε, ήταν στο τέλος να διαμορφώσει το τελικό σκορ της ήττας της με 3-1. Άδειασε το ρόστερ της, αφού αποχώρησαν οι Μονρεάλ και Ελνενί, που δεν υπολογίζονταν. Υπολογίζεται κανονικά από σήμερα και ο Οζίλ.

Κάτι δεν πάει καλά στην Τότεναμ και αυτό πλέον αρχίζει και φαίνεται στα αποτελέσματα της Τότεναμ. Τη γλίτωσε την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Άστον Βίλα, πήρε την ισοπαλία στην έδρα της Σίτι και τελικά την… έπαθε στο εντός έδρας κόντρα στη Νιούκαστλ. Ηττήθηκε 1-0 σε ένα σοκαριστικό αποτέλεσμα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 27’ και έκτοτε δεν μπόρεσε να βρει ούτε καν το δρόμο για την ισοφάριση. Από τα αξιοσημείωτα είναι ότι η τελευταία της εκτός έδρας νίκη ήρθε στις 20 Ιανουαρίου, έχοντας από τότε 1 ισοπαλία και έξι ήττες. Εκτός ο βασικός κεντρικός χαφ, Εντομπελέ.