Σλάβια Πράγας – Κλουζ

Δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τι κι αν έπαιζε με μόλις έναν παίκτη που είχε αγωνιστεί στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Κλουζ; Η Σλάβια Πράγας δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Μποέμιανς για το πρωτάθλημα, επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Προφανώς έγινε ροτέισον γιατί ο μεγάλος στόχος είναι η πρόκριση στους ομίλους, ειδικότερα μετά την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε στο πρώτο ματς. Ήταν πολύ τυχερή πάντως, καθώς η Κλουζ είχε ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων ένα δοκάρι και ένα πέναλτι που δεν αξιοποιήθηκε. Πλέον το άγχος είναι σε εκείνη και αυτή είναι μια μεγάλη δυσκολία για την ίδια, αφού δεν έχει συνηθίσει τέτοιο ρόλο σε ευρωπαϊκούς θεσμούς.

Θα προτιμούσε κάποια από τα γκολ που πέτυχε κόντρα στην Μποτοσάνι να τα πετύχαινε με αντίπαλο στη Σλάβια Πράγας, αλλά η Κλουζ έπρεπε να κοιτάξει μπροστά μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι κι αυτό έκανε. Επικράτησε 4-1 της Μποτοσάνι και τα κατάφερε, με τον Νταν Πετρέσκου να ξεκουράζει πολύ κόσμο και την ομάδα του να πετυχαίνει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας το παιχνίδι αρκετά χαλαρό. Σε καμία περίπτωση δεν είναι καταδικασμένη κι αυτό όχι μόνο επειδή το σκορ είναι αναστρέψιμο, αλλά επειδή έχει δείξει και κυρίως κόντρα στη Σέλτικ ότι δεν τα παρατάει ποτέ και ότι μπορεί να σκοράρει και μακριά από το σπίτι της. Εν όψει του αποψινού, εκτός είναι ο στόπερ, Κέστορ και ο μέσος Χούλιο, ενώ αμφίβολος είναι ο επίσης στόπερ, Βινίσιους.