Νις – Μαρσέιγ

Ολοκληρώνεται η 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Γαλλίας.

Καλά τα αγωνιστικά, εξαιρετικό το 2/2 στην αρχή του πρωταθλήματος, αλλά η Νις έχει ήδη μπει σε μία νέα εποχή, εντελώς διαφορετική από αυτή της φθοράς-αφθαρσίας που είναι μέχρι και σήμερα. Ο βρετανικός όμιλος INEOS αγόρασε την ομάδα αντί 100-120 εκατ. ευρώ και ήδη έχει κλείσει τέσσερις πολύ δυνατές μεταγραφές: Τον σέντερ μπακ Ενσοκί από την Παρί, τους μέσους Μορίς και Ουνάς από Λοριάν και Νάπολι αντίστοιχα και τον επιθετικό του Άγιαξ, Ντόλμπεργκ. Από εκεί και πέρα, το πιο ουσιαστικό είναι ότι η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά έχει κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα, εκμεταλλευόμενη το βατό πρόγραμμα που είχε με Αμιάν και Νιμ, αν και στην πρεμιέρα με την Αμιάν ήταν τυχερή, επικρατώντας με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η κατάσταση για τη Μαρσέιγ δεν είναι καλή και δείχνει να πηγαίνει προς το χειρότερο, αφού έτσι φανερώνει η αγωνιστική της παρουσία, με τον Αντρέ Βίλας-Μπόας να μην έχει μαγέψει κιόλας τα πλήθη του απαιτητικού κοινού της Μαρσέιγ. Μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Ρεμς, ήρθε η εκτός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Ναντ με το 0-0. Στο πρώτο ημίχρονο έχασε πέναλτι με τον Μπενεντέτο ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πρέπει να αισθάνεται τυχερή που έχει στην εστία της τον Στιβ Μανταντά και κράτησε το μηδέν. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχει βρει το δρόμο για τα δίχτυα και αυτό είναι ανησυχητικό. Παραμένει αμφίβολος ο εξαιρετικά σημαντικός, Φλοριάν Τοβέν.