Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ

Αμφίρροπη αναμέτρηση στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Bundesliga.
Eintracht Hoffenheim

Η περσινή σεζόν αποτελεί παρελθόν, όπως αποτελούν παρελθόν και σημαντικά κομμάτια του ρόστερ, με κυριότερο αυτό του Γιόβιτς που συνεχίζει την καριέρα του στη Ρεάλ Μαδρίτης. Από εκεί και πέρα, η φετινή χρονιά για εκείνη άρχισε με ματς Κυπέλλου εκτός έδρας κόντρα στη Μάνχαϊμ και προκρίθηκε με τελικό σκορ 5-3. Μάλιστα, στην αρχή του αγώνα, ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αγχώθηκε αρκετά κι όπως γίνεται αντιληπτό, μεσοαμυντικά πήρε πολύ χαμηλό βαθμό. Κορυφαίος για την ομάδα του Χίτερ ήταν ο Ρέμπιτς, που παρά το ενδιαφέρον κορυφαίων συλλόγων, έμεινε και φέτος στην ομάδα. Για το Europa League επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Βαντούζ και ετοιμάζεται για τα play-offs κόντρα στο πολύ πιο ισχυρό Στρασβούργο.

Τα είδε όλα η Χόφενχαϊμ κόντρα στους Κίκερς για το θεσμό του Κυπέλλου, καθώς προκρίθηκε μέσω της διαδικασίας των πέναλτι με 5-4. Το ενενηντάλεπτο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες στο 2-2 και μετά τα 120 λεπτά στο 3-3. Τα συμπεράσματα στη χρονιά μετά την περίοδο του Γιούλιεν Νάγκελσμαν είναι εμφανή, αφού τα αμυντικά προβλήματα που υπήρχαν ούτως ή άλλως, υφίστανται ακόμα και ο νέος προπονητής, Άλφρεντ Σρόιντερ καλείται να βρει λύσεις, κάτι όμως που εύκολα λέγεται και δύσκολα επιτυγχάνεται. Εν όψει του σημερινού, δεν υπολογίζεται ο βασικός χαφ, Μπάουμγκάρτνερ που είναι τιμωρημένος από πέρυσι, όπως και οι επίσης βασικοί, Κράμαριτς, Μπίτενκουρτ.