Τσέλσι – Λέστερ

Σπουδαία αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Premier League.
chelsea leicester

Αδικείται από τον απολογισμό της πρώτης εβδομάδας της σεζόν η νέα Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ. Η αρχή έγινε στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ηττήθηκε με το πολύ βαρύ 4-0, που σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο και όσο το σκορ ήταν στο 1-0 είχε δύο δοκάρια και έδειχνε να πατάει καλύτερα από τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια αντιμετώπισε για τον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ τη Λίβερπουλ και έχασε το τρόπαιο στα πέναλτι. Στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0, αλλά το προβάδισμα θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο. Διαθέτει ένα νεανικό σύνολο που έχει ανάγκη ωρίμανσης, ωστόσο το επίπεδο ποδοσφαίρου της είναι πολύ ικανοποιητικό. Ερωτηματικό η ενδεκάδα, καθώς ο Φρανκ Λάμπαρντ, πρέπει να διαχειριστεί τη φυσική κατάσταση ποδοσφαιριστών, όπως ο Καντέ.

Δύσκολη εντός έδρας αναμέτρηση για τη Λέστερ στην πρεμιέρα κόντρα στη Γουλβς για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πράγματι, η θεωρία αποδείχθηκε και στην πράξη. Εξαιρετικά ισορροπημένο ματς, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν ενώ στάθηκε και τυχερή λόγω VAR, αφού η Γουλβς σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ. Τελικό αποτέλεσμα 0-0 για τις δύο ομάδες, με τη Λέστερ αν έχει ανάμεικτα συναισθήματα από αυτό τον βαθμό στην πρεμιέρα. Μοναδικό ερωτηματικό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είναι ο Μεντί, αλλά και πάλι δεν θεωρείται αυτή τη στιγμή ως βασική επιλογή.