Λίλεστρομ – Μιοντάλεν

Nα ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη θέλουν και οι δύο ομάδες.

To πάλεψε όσο μπορούσε στην έδρα της Οντ την περασμένη αγωνιστική η Λίλεστρομ, όμως τελικά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από την ήττα με 2-1. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παγώσουν το ρυθμό και… χτύπησαν στις αρχές της επανάληψης (52′) με γκολ του Έντερμαρκσμπακεν. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη, αφού στο 65′ δέχτηκε την ισοφάριση και δέκα λεπτά πριν το τέλος του ματς οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή. Έτσι, η ομάδα του Λέναρτσον παρέμεινε στους 18 βαθμούς και το +2 από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ και σήμερα επιστρέφει στην έδρα της εκεί που στα δύο τελευταία ματς μετράει ισάριθμες νίκες. Στα αγωνιστικά, την τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η συμμετοχή του μέσου Έντερμαρκσμπακεν.

Από την άλλη μεριά, η Μιοντάλεν κατάφερε την περασμένη αγωνιστική να φύγει με το ισόπαλο 2-2 από την έδρα της Τρόμσο. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ κακοί και στο 38′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ και σα να μην έφτανε αυτό στις αρχές της επανάληψης (51′) δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα. Παρ’ όλα αυτά βρέθηκε το σθένος για αντεπίθεση και 4 λεπτά αργότερα ο Γκάουσετ μείωσε σε 2-1, ενώ στο 68′ ο Λίσετ έγραψε το 2-2 που έμελε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν για τη μεγάλη ανατροπή. Σήμερα, η ομάδα του Χάνσεν παραμένει στο… δρόμο και πάει στην έδρα μιας αντιπάλου που παλεύει και εκείνη για την επιβίωσή της, οπότε η κρισιμότητα της αναμέτρησης είναι μεγάλη. Στο αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σόλμπεργκ και του μέσου Λίσετ.