Σπάρτα Ρότερνταμ – Φένλο

Ανοίγει η αυλαία στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ολλανδίας.

Κρίμα κι άδικο για την προσπάθεια που κατέβαλε η Σπάρτα Ρότερνταμ στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Φέγενορντ, σε ένα τοπικό ντέρμπι. Προηγήθηκε δύο φορές στο ματς, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να αποδράσει με τη νίκη, αφού στο 95’ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την απειρία της και τελικά «έκλεψε» τον βαθμό (2-2). Το αποτέλεσμα ως αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό για μια ομάδα που επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία και στόχο έχει την πιο γρήγορη παραμονή στην κατηγορία. Τίποτα το σπουδαίο είτε από απουσίες, είτε από αλλαγές.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της η Φένλο που στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Βάαλβαϊκ, πήρε τη νίκη με 3-1, έχοντας δύο πρόσωπα τστην αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ στο 11’, αλλά στο δεύτερο μέρος άλλαξε το… τσιπ. Ισοφάρισε στο 51’, πήρε το προβάδισμα 10 λεπτά αργότερα ενώ στο 87’ κλείδωσε την υπόθεση-νίκη, αν και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Σημαντική απουσία του αρχηγού χαφ, Ποστ, όπως και του σέντερ μπακ, Κουμ.