Ολυμπιακός – Βικτόρια Πλζεν

Mόνο νίκη θέλει ο Ολυμπιακός για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.
plzen olympiacos

O Oλυμπιακός πήγε στην έδρα της Βικτόρια με σκοπό να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και εν μέρει το κατάφερε. Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι οι Τσέχοι ήταν πιο έτοιμοι, τότε το 0-0 δεν είναι και άσχημο. Βέβαια, είναι πονηρό αποτέλεσμα, αφού αν η ελληνική ομάδα δεχτεί ένα γκολ απόψε τα πράγματα θα είναι αρκετά δύσκολα. Πιο καλά μπήκε η ομάδα του Μαρτίνς στο παιχνίδι, όμως μετά το 20′, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και άρχισαν να κάνουν ευκαιρίες. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με αριθμό τελικών 9-1! Στην επανάληψη αυτό συνεχίστηκε, ενώ από το 57′ και μετά που έγινε αλλαγή ο απογοητευτικός Βαλμπουενά, άλλαξε και το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-3-3 με την είσοδο του Καμαρά. Στο 76′, μάλιστα, ο Μπουχαλάκης θα μπορούσε να είχε βάλει μπροστά την ελληνική ομάδα. Σήμερα, οι “ερυθρόλευκοι” θέλουν μόνο νίκη, ώστε να προκριθούν στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ο στόπερ Παπαδόπουλος που έγινε αναγκαστική αλλαγή στην Τσεχία, ενώ εκτός παραμένουν οι Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος, Βούκοβιτς, Σουντανί και Σισέ.

Από την άλλη μεριά, η Βικτόρια Πλζεν έχασε μεγάλη ευκαιρία να έρθει με προβάδισμα σήμερα στο Φάληρο, καθώς στο πρώτο ματς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει με κάποιο τέρμα την υπεροχή που είχε. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι σε δύο στιγμές θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ, όμως ο Σα και το δοκάρι τους στέρησαν τη χαρά. Στην επανάληψη, όμως, εκί που θα περίμενε κανείς να βγουν περισσότερο μπροστά και να πιέσουν, παγιδεύτηκαν στο έξυπνο στήσιμο του Μαρτίνς και απείλησαν πολύ λιγότερο. Έτσι, η ομάδα του Βρμπα ξέρει πως σήμερα χρειάζεται να πετύχει ένα γκολ, ώστε να στριμώξει για τα καλά τον Ολυμπιακό. Νοκ άουτ είναι οι Εκπάι, Χούμπνικ, Μπογκέλ και Τσέρμακ, ενώ επιστρέφει μετά από τιμωρία ο Λιμπερσκί.