Ίντερ Τούρκου – Χόνκα

Μάχη για την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Επιστροφή στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές για την Ίντερ Τούρκου, η οποία επικράτησε με 2-0 επί της Λάχτι εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γρήγορο γκολ που τους έδιωξε το άγχος και έκλεισε το ημίχρονο με 2-0, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλένσιτς ένα λεπτό πριν το τέλος του. Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο έφτασε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση, όμως η απόστασή της από την κορυφή είναι μόλις στο -5! Αυτό δείχνει πόσο συναρπαστική είναι η φετινή Βεϊκαουσλίγκα. Στα αρνητικά, ο αποκλεισμός της από την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ με δύο ήττες από τη Μπρόντμπι. Σήμερα, η Ίντερ παραμένει στην έδρα της και υποδέχεται τη δεύτερη της βαθμολογίας, θέλοντας να συνεχίσει νικηφόρα ή έστω να πάρει το θετικό αποτέλεσμα που δε θα την απομακρύνει από τις πρώτες θέσεις. Στα αγωνιστικά, εκτός θα παραμείνει ο τραυματίας επιθετικός Βιχολάινεν.

Από την άλλη, η Χόνκα επέστρεψε και αυτή στις νίκες την περασμένη αγωνιστική, επικρατώντας με 3-0 επί της Χέλσινγκφορς. Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν όλες τις κλασικές ευκαιρίες τους και πέτυχαν τα τρία γκολ στην αρχή του αγώνα, στις αρχές της επανάληψης και στο τέλος, όπου είχε ανοίξει για τα καλά το ματς. Έτσι, η ομάδα του Βέσα Βάσαρα ανέβηκε στο -2 από την πρωτοπόρο Ίλβες και σήμερα θέλει το θετικό αποτέλεσμα για να μειώσει ή να περάσει ακόμα και στην κορυφή (έστω και προσωρινά). Στα αγωνιστικά, επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Μίκα Σουμούσαλο, ενώ εκτός παραμένει ο αμυντικός Γιόνας Λέβονεν.