Μόλντε – Σάρπσμποργκ

Μεγάλη ευκαιρία για την Μόλντε να παραμείνει στην κορυφή απόψε και να αυξήσει τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση.
molde sarpsborg

Από ευρωπαϊκή επιτυχία έρχεται η Μόλντε, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ισλανδικής Ρέικιαβικ. Στο πρώτο παιχνίδι επικράτησε με 7-1 και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο του Europa League. Στη ρεβάνς οι Νορβηγοί παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, ενώ στον επόμενο γύρο θα κοντραριστούν με την σερβική Τσουκαρίτσκι. Την περασμένη αγωνιστική ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Οντ, η οποία ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Μπόντο Γκλιμτ και παλεύουν για την πρωτιά. Παραμένει πρώτη έστω και οριακά και πλέον δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες, αφού Οντ και Μπόντο καραδοκούν.

Σταθερά στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας παραμένει η Σάρπσμποργκ, η οποία έχασε τεράστια ευκαιρία την περασμένη αγωνιστική να κερδίσει την Στάμπαεκ και να ξεκολλήσει για λίγο από την επικίνδυνη ζώνη. Ξεκίνησε εντυπωσιακά με γκολ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 27’ διπλασίασε το σκορ. Η Στάμπαεκ μείωσε προσωρινά με πέναλτι του Μπολί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Η Σάρπσμποργκ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ξαναπήρε αέρα δύο τερμάτων, όμως από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η κατρακύλα. Οι παίκτες της χαλάρωσαν πολύ και από δύο παιδαριώδη λάθη ήρθαν η μείωση και η ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέταξε τεράστια ευκαιρία η Σάρπσμποργκ κι έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση.