Λος Άντζελες Γκάλαξι – Λος Άντζελες FC

Το τοπικό ντέρμπι της πόλης των Αγγέλων ξεχωρίζει από αυτήν την αγωνιστική του MLS.
Galaxy vs LAFC

Επιστροφή στις ήττες αλλά και στις μέτριες εμφανίσεις πραγματοποίησε η Λος Άντζελες Γκάλαξι την περασμένη αγωνιστική, χάνοντας εντός έδρας με 1-3 από τη Σαν Χοσέ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στα πρώτα λεπτά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία και αφού στο 61′ ισοφάρισαν, μετά από λίγα λεπτά έκαναν την ολική ανατροπή. Φυσικό ήταν για τον Ζλάταν και την παρέα του να βγουν μπροστά για τη δική τους ισοφάριση, όμως όλα τελείωσαν όταν δέχτηκαν και τρίτο γκολ στο 85′. Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με την εμφάνιση της ομάδας δείχνω ότι δεν υπάρχει καμία σταθερότητα και δικαίως η δυσαρέσκεια για τον κόουτς Σελότο μεγαλώνει. Σήμερα, ο έμπειρος τεχνικός πρέπει να δείξει ότι μπορεί να βελτιώσει την εικόνα των παικτών του, όμως μπροστά του έχει μία δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στη συμπολίτισσα και πρωτοπόρο της Περιφέρειας. Στα αγωνιστικά, αμφίβολη είναι η συμμετοχή των μέσων Κίτσεν, Λέτγκετ και Πόντιους.

Από την άλλη μεριά, η Λος Άντζελες FC έδειξε για άλλη μία φορά ασταμάτητη! Την περασμένη αγωνιστική πήγε στην αήττητη έδρα του Χιούστον και έφυγε με την εύκολη νίκη με σκορ 3-1. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος τους και με την αρχή της επανάληψης έκαναν το 1-2 και λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πέτυχαν και τρίτο γκολ. Έτσι, η ομάδα του Μπράντλεϊ παρέμεινε στην πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας και σήμερα πάει με πολύ ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της πόλης. Στο αγωνιστικό σκέλος, εκτός θα μείνει ο μεσοεπιθετικός Πέρες, ενώ αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του αμυντικού Σίλβα.