ΑΪΚ Στοκχόλμης – Αραράτ

Δεύτερη αναμέτρηση για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League.
aik ararat

Υπάρχουν προϋποθέσεις η ήττα στο πρώτο ματς της Αρμενίας κόντρα στην Αραράτ να την αφυπνίσουν. Τουλάχιστον αυτό φάνηκε σε πρώτη φάση για το πρωτάθλημα κόντρα στην Έλφσμποργκ, που επιβλήθηκε με ευκολία και εντυπωσιακό τρόπο 3-0. Από εκεί και πέρα σε ό,τι αφορά το πρώτο παιχνίδι, μόλις στο 3’ της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ, στο 13’ ο Λούντστρεμ αποβλήθηκε, στο 39’ κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο έγινε και το 2-1. Αυτή ήταν η ιστορία και του παιχνιδιού, αφού στο δεύτερο μέρος δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο.

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει η Αραράτ που κατάφερε στην πρώτη της ευρωπαϊκή εμφάνιση να επιβληθεί της ΑΪΚ Στοκχόλμης με 2-1 σε ένα ματς που της βγήκαν όλα. Από το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 3’ με πέναλτι και στο 13’ οι Σουηδοί έμειναν με 10 παίκτες, μέχρι το ότι μπόρεσαν να βρουν και το δεύτερο γκολ, άμεσα πριν ακόμα συμπληρωθεί το ημίχρονο. Πλέον, αποτελεί ερωτηματικό η αντίδρασή της σε ένα εκτός έδρας με αντίπαλο την ΑΪΚ Στοκχόλμης, που είναι πολύ έμπειρη, ειδικά σε αυτό το επίπεδο.