Κοριτίμπα – Σάο Μπέντο

Αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας της Βραζιλίας
coritiba saobento

Γκέλα ολκής για την Κοριτίμπα στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μέχρι το 79’ ήταν μπροστά στο σκορ στην έδρα της Κρισιούμα με 1-0, ωστόσο κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ισοφαρίστηκε και με τη λήξη του ματς και συγκεκριμένα στο 5’ των καθυστερήσεων δέχθηκε και το δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα την ήττα της Κοριτίμπα με 2-1. Τώρα επιστρέφει στην έδρα της, από την οποία αντλεί δύναμη, αλλά την τελευταία φορά ηττήθηκε από την Παρανά (μεγάλο τοπικό ντέρμπι) με 3-2, οπότε θέλει να αποφύγει οποιοδήποτε ενδεχόμενο γκέλας.

Με όπλο την έδρα της κατάφερε να αποσπάσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ισχυρή Σπορτ Ρεσίφε, μένοντας στο 2-2 κόντρα σε μία καλύτερη ομάδα. Προηγήθηκε στο 25’ με πέναλτι, αλλά στο δεκάλεπτο 45’-55’ η Ρεσίφε γύρισε τούμπα το ματς. Παρ’ όλα αυτά, η Σάο Μπέντο δεν το παράτησε και στο 81’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Αυτή η 4η συνεχόμενη αγωνιστική που δεν μπόρεσε να κερδίσει και έχει πέσει στη ζώνη του υποβιβασμού, αφού τα τρία προηγούμενα ήταν μόνο ήττες. Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με απουσίες. Στις τελευταίες 16 αναμετρήσεις της, έχει 12 ήττες και μόλις μία νίκη.