Ακτή Ελεφαντοστού – Αλγερία

Σπουδαίο ματς για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Παραλίγο να βρει τον… μάστορά της από το Μάλι η Ακτή Ελεφαντοστού, καθώς όχι μόνο δεν φάνηκε η ποιοτική της ανωτερότητα, αλλά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η αντίπαλός της, την έπαιζε σαν τη γάτα με το ποντίκι. Τελικά, κράτησε το μηδέν έχοντας και σε πολύ καλή κατάσταση τον τερματοφύλακά της. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή της και τελικά στο 75’ με γκολ του Ζαχά, κατάφερε να διαμορφώσει το 1-0 και να πάρει την πρόκριση. Όλοι παραδέχθηκαν πάντως ότι η εικόνα της ομάδας δεν ήταν αυτή που έπρεπε και μάλιστα εν όψει του αποψινού αγώνα, χαρακτήρισαν φαβορί την Αλγερία, δείχνοντας ότι το πλάνο θα είναι και πάλι η προστασία στα μετόπισθεν. Κανονικά υπολογίζεται ο Οριέ, που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο χέρι του, επειδή το χτύπησε από τα νεύρα του σε ένα τραπέζι.

Είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του φετινού τουρνουά και αυτό φρόντισε να το αποδείξει η Αλγερία και στο ματς κόντρα στη Γουινέα για τη φάση των «16». Μόλις στο 24’ άνοιξε το σκορ και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, φρόντισε να κλειδώσει το παιχνίδι και την πρόκριση, σκοράροντας για δεύτερη φορά στο 57’. Στη συνέχεια κατάφερε απλά να διαχειριστεί το προβάδισμά της και στο 82’ ολοκλήρωσε τον θρίασμβό της, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Αλγερία έχει 4/4 νίκες στη διοργάνωση και επιπλέον 9-0 απολογισμό στα γκολ. Απολύτως κανένα πρόβλημα για το τεχνικό τιμ, αφού όλοι οι παίκτες υπολογίζονται, ακόμα και ο Μπραχίμι που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και τώρα προπονείται στο 100%.