Νιγηρία – Καμερούν

Σπουδαία αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.
nigeria cameroon

Διαθέτει τέτοια ποιότητα στο ρόστερ της η Νιγηρία που χωρίς καν να πατήσει… γκάζι, προκρίθηκε από τη φάση των ομίλων, αλλά το ζητούμενο δεν ήταν αυτό, σε ένα γκρουπ με Μπουρουντί, Γουινέα και Μαδαγασκάρη. Κόντρα στις δύο πρώτες επικράτησε με 1-0 πετυχαίνοντας τα γκολ που έκριναν τις αναμετρήσεις στο τελευταίο 20λεπτά, ενώ την τελευταία αγωνιστική τιμωρήθηκε για τη φτωχή της εικόνα, αφού ηττήθηκε από τη Μαδαγασκάρη 2-0, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έτσι έπεσε 2η και πάνω στο Καμερούν. Επιπλέον, εντός των τειχών υπάρχει μεγάλη κόντρα για τα οικονομικά και τα μπόνους, με το… μάρμαρο να αναμένεται να το πληρώσει ο Γερμανός προπονητής, Γκέρνορ Ρορ. Σημειώνεται πως η Νιγηρία σήκωσε την κούπα το 2013, αλλά το 2015 και το 2017 δεν βρέθηκε καν στην τελική φάση. Τέλος η διοργάνωση για τον αρχηγό και ηγέτη, Τζον Όμπι Μίκελ.

Μπορεί το Καμερούν να μην δέχθηκε ούτε γκολ στις τρεις αναμετρήσεις του ομίλου, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να προκριθεί ως πρώτο και έπεσε πάνω στη Νιγηρία από τη φάση των «16». Στην πρεμιέρα επικράτησε 2-0 της Γουινέας-Μπισάου, ενώ στη συνέχεια έμεινε στο 0-0 τόσο κόντρα στην Γκάνα, όσο και με το Μπενίν την τελευταία αγωνιστική. Με άλλα λόγια, όπως δύσκολα δέχεται γκολ, άλλο τόσο σκοράρει, αφού και στο ματς με τη Γουινέα, το πρώτο γκολ σημειώθηκε από στατική στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και μετά με φόρα σημείωσε και το δεύτερο. Στάθηκε σε αυτό το πρόβλημα ο προπονητής της ομάδας, Κλάρενς Σέεντορφ, αλλά είναι αμφίβολο πώς μπορεί να λυθεί κάτι τέτοιο μέσα στη διάρκεια ενός τουρνουά. Τα τελευταία 9/11 έχουν λήξει NG.