Αγγλία (Γ) – Σουηδία (Γ)

Μικρός τελικός στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών ανάμεσα στην Αγγλία και τη Σουηδία.
england sweden

Δεν ήταν καλή κόντρα στις ΗΠΑ, αλλά η Αγγλία ήταν και άτυχη στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μόλις στο 10’ έμεινε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε στο 19’, αλλά πάλι δεν είχε καλή αντίδραση και στο 31’ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Το κακό για την ίδια εκτός από την ήττα αυτή καθ’ αυτή, ήταν ότι δέχθηκε και τα δύο γκολ από κεφαλιές των Αμερικανίδων. Στο δεύτερο μέρος ισοφάρισε, αλλά για ελάχιστα εκατοστά, το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, ενώ στο 83’ αν και κέρδισε πέναλτι, δεν κατάφερε να το μετουσιώσει σε γκολ και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Ήταν το τρίτο σερί άστοχο πέναλτι στη διοργάνωση. Η βασική σέντερ μπακ, Μπράιτ, αποβλήθηκε και έτσι δεν θα παίξει στο ματς ενώ γενικότερα αναμένονται αλλαγές. Αποσύρεται μετά τη λήξη του αγώνα ο Κάρεν Κάρνεϊ.

Είχε απέναντί της ένα από τα μεγάλα φαβορί η Σουηδία και μπορεί τελικά να «έπεσε», αλλά ήταν κάτι παραπάνω από αξιόμαχη κόντρα στην Ολλανδία. Είχε ένα δοκάρι, όπως και η αντίπαλός της, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση έπειτα από «λευκή» ισοπαλία. Εκεί φάνηκε να χάνει δυνάμεις και τελικά δέχθηκε το 1-0 από τις Ολλανδές, χωρίς τελικά να μπορέσει να αντιδράσει. Κανείς δεν μπορεί να την κατηγορήσει ότι δεν έδωσε το 100%, αλλά έχασε την πρόκριση στις λεπτομέρειες. Γενικότερα, η Σουηδία πιστοποίησε το γεγονός ότι αποτελεί μία από τις πιο σταθερές δυνάμεις του γυναικείου ποδοσφαίρου.