ΑΪΚ – Νόρκεπινγκ

Ματς για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σουηδίας.
aik norkkoping

Η πρωταθληματική ΑΪΚ Στοκχόλμης είναι εδώ και φαίνεται ότι έχει αφήσει πίσω της για τα καλά το ξεκίνημά της που είχε χαρακτηριστεί από μεγάλη αστάθεια στο παιχνίδι της. Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση, αντιμετώπισε τη Χάμαρμπι την οποία νίκησε με 2-0. Το παιχνίδι κρίθηκε μέσα σε δύο λεπτά, όταν στο 17’ και στο 19’, ο Λάρσον πέτυχε δύο γκολ, καθαρίζοντας από νωρίς το τρίποντο. Μάλιστα, αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού στη συνέχεια είχε ως προτεραιότητα να μην δεχθεί κάποιο γκολ. Έφτασε στις 6 αναμετρήσεις χωρίς ήττα και μάλιστα στις 5 από αυτές πήρε το απόλυτο με νίκες. Μεγάλο ρόλο στη σταθερότητα που δείχνει εσχάτως οφείλεται στο γεγονός ότι τεχνικός της ομάδας, Νούρλινγκ, καθιέρωσε το 4-4-2 που ταιριάζει στο ρόστερ που διαθέτει.

Μπορεί την περσινή σεζόν να διεκδίκησε το πρωτάθλημα μέχρις εσχάτων, αλλά φέτος η ιστορία της Νόρκεπινγκ είναι εντελώς διαφορετική. Μεγάλη αστάθεια στην απόδοσή της, πολλές απώλειες κόντρα σε θεωρητικά ασθενέστερους αντιπάλους. Παρ’ όλα αυτά, πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος, έφερε εξαιρετικά αποτελέσματα, παρά το γεγονός ότι είχε τρία εκτός έδρας ματς, σε τέσσερις αναμετρήσεις. Όχι μόνο έμεινε αήττητη, αλλά πανηγύρισε τρεις νίκες και μάλιστα με σχετική άνεση. Στο τελευταίο χρονικά ματς, φιλοξενήθηκε από τη Βάσμπι Γιουνάιτεντ και νίκησε με 2-0, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.