Γαλλία U21 – Ρουμανία U21

Mε ισοπαλία περνούν σίγουρα και οι δύο ομάδες στην επόμενη φάση.
franceu romaniau

Με ένα γκολ από το 8′, η Γαλλία U21 επιβλήθηκε με 1-0 επί της Κροατίας U21, κάνοντας έτσι το 2/2 στα ισάριθμα πρώτα ματς του ομίλου. Οι Γάλλοι απειλήθηκαν, όμως κράτησαν μέχρι το τέλος τους πολύτιμους βαθμούς που όμως δεν τους εξασφάλισαν ακόμα την πρόκριση στα ημιτελικά. Σήμερα, η ομάδα του Ριπόλ χρειάζεται είτε νίκη για να πάρει την πρόκριση ως πρώτη, είτε ισοπαλία για να προκριθεί ως η καλύτερη δεύτερη όλων των ομίλων. Σε αντίθετη περίπτωση αποκλείεται και θα προκριθεί η Ιταλία. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένει ο φορ Μπαμπά, ο οποίος χτύπησε στην πρεμιέρα απέναντι στην Αγγλία.

Σε ένα καταπληκτικό ματς, η Ρουμανία U21 κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη με 4-2 επί της Αγγλίας U21. To αξιοσημείωτο ήταν ότι και τα έξι γκολ της αναμέτρησης μπήκαν από το 76′ και μετά! Σε εκείνο το σημείο οι Ρουμάνοι άνοιξαν το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν, Στο 85′ ο Ιάνις Χάτζι έκανε το 1-2 και στο επόμενο λεπτό οι Άγλλοι ισοφάρισαν εκ νέου. Στο 88′ και 93′ ο Κομάν με δύο προσωπικά γκολ έγραψε το τελικό 2-4 για τους Ρουμάνους, οι οποίοι τώρα κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Χρειάζονται νίκη ή ισοπαλία για να προκριθούν ως πρώτοι, ενώ προκρίνονται και αν ηττηθούν με μέχρι δύο γκολ διαφορά. Σε περίπτωση ήττας με τρία γκολ και πάνω αποκλείονται και την πρόκριση παίρνουν οι Ιταλοί. Στο αγωνιστικό μέρος, δεν υπάρχουν προβλήματα για τον κόουτς Ράντοϊ, ο οποίος λογικά δεν αναμένεται να προχωρήσει σε σημαντικές αλλαγές στο βασικό σχήμα.