Τρόμσο – Ρόζενμποργκ

Με φόρα και ψυχολογία έρχεται απόψε η Ρόζενμποργκ, σε μία έδρα που παραδοσιακά δεν δυσκολεύεται.
tromso rosenborg

Ήττα σοκ και αποκλεισμό υπέστη η Τρόμσο στο κύπελλο από την Κόνγκσβιγκερ, ομάδα Β’ κατηγορίας. Η εμφάνιση των παικτών της Τρόμσο ήταν κάκιστη και δικαίως ήρθε ο αποκλεισμός. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 53ο λεπτό και η Τρόμσο δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει και να απαντήσει. Στο πρωτάθλημα πάντως τα πάει καλύτερα, αφού ήδη μετράει δύο νίκες σερί. Την περασμένη εβδομάδα επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Στάμπαεκ και πήρε το πολύτιμο τρίποντο, το οποίο την ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Βέβαια στάθηκε πολύ τυχερή όταν λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, η Στάμπαεκ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Στα αγωνιστικά εκτός λόγω τραυματισμού τέθηκε ο φορ Έσπεγιορντ.

Ζορίστηκε πολύ η Ρόζενμποργκ στο κύπελλο, αφού χρειάστηκε η παράταση για να κερδίσει με 2-1 την Ούλενσακερ, ομάδα Β’ κατηγορίας. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με την Ρόζενμποργκ να βρίσκεται πίσω στο σκορ και να καταφέρνει την ισοφάριση στο 72’. Από εκεί και πέρα πίεσε, προσπάθησε για το 2ο γκολ όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, στο 102’ ο Αντεγκμπένρο σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα και τελικά τη νίκη στη Ρόζενμποργκ με 2-1. Στο πρωτάθλημα επικράτησε με σχετική άνεση επί της Βαλερένγκα με 3-0 και πλέον μετράει 15 βαθμούς και πλησιάζει στην 4άδα. Στα αγωνιστικά, αποβλήθηκε στο ματς κυπέλλου ο μέσος Κονράντσεν και θα απουσιάζει από την αποψινή αναμέτρηση.